Take a fresh look at your lifestyle.

Corona Virüs Belirtileri ve Korunma Yolları

0

Dünyayı ele geçiren Corona virüs hakkında bilmemiz gereken herşey!

İlk olarak Çin’in Wuhan bölgesinden Aralık 2019 tarihinde görülmeye başlandı. Çinli yetkililer tarafından ilk olarak Wuhan korona virüsü olarak açıklama yaptılar. Bu hastalık solunum yolu enfeksiyonuna neden olduğu için insandan insana geçme özelliğine sahip bir bulaşıcı virüstür.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu virüse resmi bir isim olan SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2) adını vermiştir. WHO çalışanları Corona virisünun neden olduğu hastalığı tanımlamak için COVID-19 adını kullanmaya başlamışlarıdır.

Peki Türkiye’de Corona Virüs Var Mı ?

Türkiye’de corona virüs maalesef var. Türkiye’de ki ilk virüs 11 Mart 2020 tarihinde resmi olarak belirlenmiştir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır ?

Virüs solunum yolu hastalığı olduğu için solunum yoluyla bulaşmaktadır. Yani öksürmek, hapşurma işlemleri yapıldığında ağzımızdan veya burnumuzdan çıkan mikroplar havada belirli bir süre asılı kalmaktadır. Virüs tabiki de en yaygın olarak öpüşmek ve diğer insanlar ile yakın temasta iletişim kurmak virüsün bulaşmasında bulunan en büyük etkenlerden biridir.

Normal bir şekilde hasta olan kişi hastalığı olduğunu anlamadan daha henüz belirtiler ortaya çıkmadan diğer insanlar ile temasta bulunarak corono virüsünü yaymaya başlayabilir. Corono virüse sahip kişiler 2-14 gün arasında kuluçka döneminde beklemektedirler.

Kalp Krizinin Belirtileri ve Kalp Krizi Anında Yapılması Gerekenler adlı içeriğimiz de ilginizi çekebilir

korona nasıl bulaşır
corona virüs nasıl bulaşır

 

Corona Virüs ( COVID-19 ) Belirtileri Nelerdir ?

 • Yüksek derece ateş
 • Kuru öksürük
 • Solunum ve nefes güçlüğü
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ve bel ağrısı
 • Yorgunluk
 • Boğazda ağrı ve tahriş olmuş hissi
 • İshal
 • Baş ağrısı

Ateş, nefes darlığı, öksürük, ishal gibi etkenler sıkça görülen belirtilerdir. Bunların aksine diğer belirtilerde görülebilir. Burunda akma, halsizlik gibi belirtilerde yaşayabilirsiniz. Hatta nerdeyse hiç belirtisi olmadan bu hastalığa kapılan insanlarda var. Belirltiler genellikle 2 gün içinde belirginliği gösteriyor. Fakat 14 güne kadar kuluçka dönemi olduğu için 14 güne kadar belirti göstermeyedebilir.

Kimler Corona Virüsü Riski Taşıyor ?

Corono virüsü tehlikesini herkes yaşıyor. Çünkü virüs yeni olduğu için ve daha çözümü bulunmadığı için hiçbir vatandaşın bağışıklık sistemi bu virüse karşı dayanıklı değil.

Corona Virüs Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Corona virisüne yakalanan hastaların veya hissedilen hastaların corona virüs için destek sağlayan hastaneleri arayıp yardım istemeleri gerekmektedir. Hastanelerin sizlere sunmuş olduğu ‘ Destekleyici Tedavi ‘ uygulaması ile 2-14 gün arası karantina şeklinde sizlere tedavi uygulanacaktır. 14 gün sonunda duruma göre sizleri taburcu edecek veya destekleyici tedaviye devam edilecektir.

Corona ( COVİD-19 ) Virüsten Nasıl Korunabilirim ?

corona virüsünden korunma yolları
corona virüsten nasıl korunabiliriz

Bu virüsten korunmak ve yakalanmamak sizin elinizde.

 • Dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekmekte.
 • İyi beslenerek bol bol vitamin almanız gerekmekte.
 • Hayatınızda stresten ve bunalımdan uzak durmanız gerekmekte.
 • Size yeterli olacak kadar saat uyumanız gerekmektedir.
 • Kontrolsüz bir şekilde öksürmek, hapşırmak yerine ağzınızı bir mendil yardımı ile kapatıp öyle hapşırıp, öksürmeniz gerekmekte.
 • Ellerinizin temizliğine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü elimizle dışarıda veya herhangi bir yerde temas ettikten sonra istemsizce unutarak ağzımıza, burnumuza ve yüzümüze sürebiliriz. Bu sebepten dolayı eve geldiğinizde veya dilediğiniz zaman ellerinizi güzelce yıkayarak el dezenfektanı kullanmanızda fayda var.
 • Kapalı ortamlarda bulunmamaya özen gösterin. Ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya özen gösterin. Eğer insan çoğunluğu olan yerlerde durmak zorunda iseniz maske kullanımını asla bırakmayın.
 • Toplu taşıma kullanırken yanınızda daima yedek maske bulundurun. El dezenfektanı bulundurun.
 • Her ne olursa olsun en yakın dereceden tanıdığınız olsa da yakın temastan ve yakın görüşmeden kaçının.
 • El sıkışma gibi temaslardan uzak durun.

Kimler Corona Testi Yaptırmalı ?

Corona virüs tehditleri ve belirtileri taşıyan bütün vatandaşların corona (covid-19) testi olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra uzak seyehatlerden geldiğinizde kendinizi ve çevrenizi güvende tutmak adına da corona testi olabilirsiniz.

Kasık Mantarı Belirtileri – adlı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Corona Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Boğazım Ağrıyor Coronamıyım ?

Tabii ki belki şüpherlerden birini kendinizde gördüğünüzde bir tedirginlik oluşmuş olabilir. Ama her boğaz ağrısı şikayeti corona virisü olduğunuz anlamına gelmez.

Corona Virüsü Oldum Kendimi Nasıl İzole Edebilirim ?

Kendinizi eve kapatıp, ilaç tedavisini aksatmamanız gerekmektedir. Bol bol el ve vücut temizliğinize özen gösterin. Uyku düzeninizi ve besin düzeninizi kontrol edin.

Şüpheli Bir Corona Hastasıyla Temasta Bulundum Ne Yapmalıyım ?

Yakın zamanda yapılan temaslarda 14 gün boyunca kendinizin kontrolünü kendiniz yapmanız gerekmekte. Eğer olağanüstü bir belirti çıkar ise hastane ile iletişime geçmeniz gerekmekte.
Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et