Take a fresh look at your lifestyle.

Cinsel İstismar Suçları ve Duygu Analizi 

0

Cinsel istismar bir kişinin kendi rızası dışında gerçekleşen bir cinsel eyleme karşı hedef olmasıdır. Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı gibi her yaştan ve cinsiyetten insanlar cinsel istismara maruz kalabilir. Cinsel istismar sözlü, fiziksel temasla, davranışlarla birlikte olabilmektedir. Cinsel istismar ile her yerde ve her konumda karşı karşıya kalınabilir.

Kurban ve failler bazen birbirlerini hiç tanımıyorlarken bazı durumlarda da önceden tanışıyor olabilirler. Bu tip davranışlar yinelenen tarzda olduğunda bireyler için çok daha ağır sonuçları olabilmektedir. Cinsel istismar konusunda değerlendirme kültür ve toplumlara göre değişebilir. Ancak istismarın hiçbir şekli hiçbir yerde hoş karşılanmaz ve ağırlık derecelerine göre çeşitli yaptırımlara tabi tutulurlar. Cinsel istismar suçları çeşitli alt başlıklar altında incelenebilir.

Cinsel İstismar Nedir?

Cinsel istismar suçu bir kişinin kendi rızası olmadan vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi durumudur. Cinsel istismar her yaştan, her cinsiyetten kişiye yönelik olarak oluşturulabilir. Her sınıftan insan cinsel ihlal ile karşı karşıya kalabilir.

Hangi suçlar cinsel istismar suçu içerisine giriyor sorusu merak edilmektedir. Cinsel istismarlar ağırlık derecelerine sahip olabilmekte ve kanunda çeşitli alt başlıklar altında incelenmektedir. Cinsel amaçlarla yapılan ihlaller hiçbir ülkede hiçbir şekilde hoş karşılanmaz ve ağırlık derecelerine göre çeşitli yaptırımlara tabi tutulur. Cinsel istismar suçu içerisine sözlü, fiziksel, davranışsal her türlü cinsel amaçlı eylem girmektedir. Kişiler sözlü saldırıya uğrayabilecekleri gibi fiziksel saldırıya da uğrayabilirler. Tüm bu eylemler ağırlık derecelerine göre kanunda yer almaktadırlar. Her bir eylemin derecesine göre cezalar yer alır ve failler bu yaptırımlar üzerinden yargılanırlar.

Cinsel İstismarın İspatı

Cinsel istismar ispatı nasıl gerçekleştirilir sorusu merak edilmektedir. Cinsel bir istismar söz konusu olduğuna bu eylemlerin ispat edilmesi faillerin cezalandırılması, yargılanması için gerekli olabilmektedir. Şikayetçi mağdur ilk olarak şikayetini dile getirir. Makul bir zaman içerisinde şikayet hakkını kullanması gerekmektedir.

Şikayet oluştuktan sonra ispat bakımından özellik arz eden suçlarda ispat aranmaktadır. Basit ve nitelikli cinsel saldırı (tecavüz) suçu, basit ve nitelikli cinsel istismar suçu, cinsel taciz suçu, reşit olmayanla cinsel ilişki suçu gibi suçlar ispat bakımından özellik arz eden suçlar içerisinde yer almaktadırlar.

Soruşturma ve kovuşturmanın maddi delilleri teşhis, mağdur beyanı, tanık beyanı, tıbbi deliller gibi başlıklar altında incelenmektedirler. Telefon kanıtları, sanık savunmaları, mağdur tanık beyanları HTS kayıtları, tape döküm kayıtları, teşhis tutanakları gibi durumlar bu noktada ispat için gereken bilgiyi verebilmektedir.

Çocuğun Cinsel İstismar Şikayet Süresi

Cinsel istismarda şikayet olmadığı sürece herhangi bir şekilde soruşturma açılmamaktadır. Çocuklarda cinsel istismar şikayet veliler yahut vasiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eylemlerin gerçekleşmesinden sonraki 6 ay içerisinde şikayetin yapılması gereklidir. Bu durum failin yaşının küçük olması durumlarında geçerlidir.

Bunun dışında kalan durumlar için TCK’nın 103. Maddesinde yer alan tüm suçlar Cumhuriyet Savcılı tarafından re’sen kabul edilmektedirler. Cinsel suçlar bakımından herhangi bir şekilde uzlaşma mümkün olmamaktadır.

Cinsel İstismara Uğramış Çocuklar İçin Duygu Analizi

Cinsel istismara uğrayanlarda duygu analizi nasıl yapılır merak edilmektedir. Cinsel istismara uğrayan kişiler psikolojik açılardan çeşitli durumlarla karşı karşıya gelebilmektedirler. Post travmatik stres bozukluğu gibi psikolojik etkiler görülebilmektedir. Cinsel saldırıya maruz kalan kişilerde psikolojik etkiler yetişkinlik dönemlerine kadar sürebilmektedir. Cinsel istismarda tanı ve tedavinin her aşaması son derece önemli olmaktadır.

Yapılan işlemlerin her birinde hemşire çocuğun yanında olmalıdır. Cinsel saldırı nedeni ile travma sonrası stres bozukluğu olan çocuk ve ailesine bireysel baş etmede yetersizlik, uyku bozukluğu ve benlik saygısında bozulma tanıları konulabilir. Bu durumlarda bakım hemşireler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Cinsel istismara uğrayan çocuklar tedavi ve hak arama süreçlerinde pek çok sorun yaşamaktadırlar. Bu süreçlerde duygu analizleri uzman kişiler tarafınca gerçekleştirilir. Yapılan analizler sonucunda çocuklarda meydana gelen psikolojik etkiler tedavi edilir. Bu süreçlerin her bir aşaması son derece önemlidir ve özen gerektirir. Çocuklarda istismar sonrasında duygusal bastırma meydana gelebilmektedir. Travmatik yaşam olayları sonrasında meydana gelen bastırma gibi etkiler psikoterapi uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Duygular kişilerin önemli yaşam olaylarına karşı verdikleri reaksiyonlar olarak tanımlanabilir. Bu noktada çocukların travmatik olaylar sonrasında gösterdikleri duyguların analizleri tedavi süreci için son derece önemlidir. Gelişen bir duyguyu bilinçli olarak bastırma, stres bozuklukları gibi sorunlar psikoterapi gibi çeşitli yöntemlerle birlikte tedavi edilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et