Take a fresh look at your lifestyle.

Cihad Nedir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Kelime karşılığı olarak cihad, bir işi başarabilmek için tüm güç, azim ve gayretin kullanılması anlamına gelir. Fakat ülkemizde son yıllarda çok fazla gündeme gelen ve çoğu defa da yanlış anlaşılan bu kavramı bu makalemizde açıklığa kavuşturacağız.

Cihad Ne Demektir?

  • İnsan nefsinin Allah’ın dini olan İslam ile çatışan arzu ve eylemlere karşı yürütülen mücadelesi bir tür cihaddır.
  • Bilimsel ve ikna edici kanıtlar sunmak yolu ile insanları İslam dinine çağırmak bir tür cihaddır.
  • İslam’ın yaşanmasını ve öğretilmesini engelleyen güçlere karşı fikir bazında mücadele vermektir.
  • Hakları rafa kaldıran, özgürlükleri kısıtlayan, zulmeden ve insanları baskı altında tutanlara karşı gerekirse silahlı mücadele vermek bir cihaddır.
  • Yukarıda açıklanan cihad kavramları Kur’an ile sabittir ve peygamber efendimizin uygulamaları ve sahih hadisleri ile sabittir. Ama bugün cihad dendiğinde mutlaka silahlı güç kullanmak ve savaşmak olarak algılanmasının bilinçaltına yerleşmiş yanlış imgelerden kaynaklandığını belirtmekte fayda vardır. Bu yanlış imgelerin gerek batı ve gerekse İslam ülkelerinde yaşayan insanların kafasına yerleşmesinde Müslüman ülkelerin de payı olduğunu itiraf etmekte de fayda vardır.

Peygamberimizin Cihad İle İlgili Bazı Hadisleri

  • Namaza sarılın, çünkü namaz cihadın en faziletli olanıdır
  • Anne ve baban için cihad et
  • Düşmanlarınızla nasıl cihad ediyorsanız nefisleriniz ve arzularınızla da aynı şekilde cihad ediniz
  • Mücahid nefsinin arzularına karşı mücadele eden kişidir
  • Cihadın en faziletli olanı zulmeden yöneticilere karşı hakkı haykırmaktır

Yukarıda sıralanan hadisler sahih hadis kaynaklarında geçen peygamber efendimizin cihad hakkındaki sözleridir.

Görüldüğü üzere yukarıda geçen cihad kavramı hiçbir şekilde savaş anlamını taşımaz ve o manada kullanılmamıştır. Elbette silahlı mücadele vermek ve savaşmak için de cihad kavramı kullanılmıştır ve Kur’an’da bu yönde ayetler de mevcuttur. Ama yanlış olan cihad kelimesini sadece “silahlı mücadele ya da savaş” kavramlarına indirgemektir.

Furkan suresinin 52. ayeti okunduğunda çok net bir anlamla karşılaşılacaktır. “Kafirlere sakın uyma, onlara karşı Kur’an’la cihad et” ayeti gayet net ve açıktır. Kur’an’ın getirdiği iman kavramını, dünya hayatı kurallarını, Allah’ın kullarından ne istediğini ve bunun gibi diğer konuları ikna edici bir biçimde ve karşı tarafa sevdirerek karşıdaki kişiyi ya da grubu İslam’a davet etmek bu ayette cihad olarak net bir biçimde belirtilmiştir.

Silahlı güç kullanarak saldıranlara karşı savunma savaşı ortaya koymanın da bir cihad olduğu açıktır ve bu konuda indirilmiş ayetler de elbette mevcuttur.

Silahlı savaşı daha çok çağrıştırır halde yıllarca kullanıldığı için bu kavram hep kafalarda şiddet ve savaşı çağrıştırır olmuştur. Ancak cihad kelimesini sadece bu hali ile anlatmak ve algılatmak doğru değildir. Kur’an’da savaş ifadesi daha çok “kıtal ya da katl” kelimeleri ile belirtilmiştir. Çünkü bu kelimeler doğrudan şiddet kullanmanın ve savaşmanın karşılığıdır. Oysa cihad “mücadele etmek” ifadesinin karşılığıdır.

Tüm bu anlatılanların ışığında cihad kavramının daha iyi algılanması için Kur’an’ı bir defa okumak yeterli olacaktır.

Dini yaymanın cihad olduğu, eş, çocuk, anne ve baba için çalışmanın cihad olduğu, dini tebliğ etmenin cihad olduğu, ilimde ve fende ileri gitmek için verilen mücadelenin bir cihad olduğu Kur’an okunduğu zaman çok net görülecek ve anlaşılacaktır.


Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et