Çiğ Köfte kalorisi kaç

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Çiğ köfte bizim kültürümüzde önemli yer tutan yemeklerden birisidir. Ortaya çıkması ile ilgili farklı rivayetler olsa da en çok bilinenlerden birisinin bütün odunların HZ. İbrahim’i yakması için toplanmasının ardından yemek pişirmek için bile ateş yakılamaması nedeniyle yapıldığı görüşüdür. Zaten bunu yazının devamında detaylı olarak anlatacağız.

Çiğ köfte yapılırken bulgur kullanılmaktadır. Hatta özel bir bulgur olan ince bulgur (bazı yörelerimizde “simit” olarak anılır) kullanılmaktadır. Çiğ köfte içinde bulunan kırmızı biberde A, E ve C vitaminleri bulunduğu için doğru yapıldığında bağışıklık kuvvetlendiren ve kilo verme konusunda da yardımcı olduğu bilinen bu nadide yiyecek ayrıca kolesterol ile de savaşıyor.

Etsiz Çiğköfte Kalori ve Besin değerleri

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon / 125 g
Kalori181 kcal226.3 kcal
Karbonhidrat32.91 g4.1 g
Lif4.3 g5.3 g
Protein4.6 g5.8 g
Yağ4.0 g5.0 g
Kolesterol0.0 mg0.0 mg
A Vitamini109.3 IU136.7 IU
C Vitamini8.3 mg10.4 mg
Potasyum240.5 mg300.6 mg
Kalsiyum34.6 mg43.3 mg
Demir2.2 mg2.8 mg

Etsiz çiğ köfte konusunda kaçırmamamız gereken bir nokta ise içinde et olmadığı ve sadece bulgur olduğu için ekmek etkisi yapmaktadır. Bu nedenle eğer kilo almamak için yiyorsanız lavaş ve ekmek ile tüketmemeniz önerilmektedir.

İHTİYAÇ bütün icatların ANASIDIR

Çiğ köftenin tarihi M.Ö. 2.000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Nemrut kralının Adıyaman topraklarında hüküm sürdüğü dönemlerde halk putlara tapıyordu. Hz. İbrahim ise Nemrut kralına karşı gelerek halkı aydınlatmaya çalışıyordu. Bunun üzerine Nemrut kralının Hz. İbrahim’i yakalatma emri verdiği ve onu halkın önünde yakarak cezalandırmak istediği biliniyor. Bunun için de halkın evlerinde bulunan yanabilen her şeyi toplatıyor. Toplanan odunlar, çalılar ve çırpıların hepsini de Şanlıurfa Kalesi eteklerine getirtiyor. Hz. İbrahim’in tek tanrı inancına karşı çıkarak onu yakmaya karar veren Nemrut kralı, halka ateş yakma yasağı getiriyor. Ancak dağda avlanan bir avcı bu durumdan habersiz bir şekilde evine geliyor ve eşinden avladığı geyiği pişirmesini istiyor. Nemrut kralının ateş yasağı emri üzerine avcının eşi, ilk olarak geyiğin sağ arka kısmını dövüyor ve kıyma haline getiriyor. Ardından biber, tuz ve bulgur ile eti harmanlayarak iyice yoğuruyor. Herkesin ateş yakmaktan korktuğu bu dönemde insanlar her şeyi çiğ yemeye başlıyor. Ancak eti çiğ yemek mümkün olmadığı için tuz ve biber gibi baharatlar ile eti yoğurmaları gerekiyor. Et bu şekilde yoğrulunca ağırlığı gidiyor ve yumuşuyor. Başlarda sadece et ve biber karışımı olan bu yiyeceğe zamanla bulgur, yeşillikler ve diğer baharatlar da ekleniyor. Köklü bir geçmişe sahip olan çiğ köfte söylenene göre işte bu şekilde meydana geliyor. Diyetkolik.com ‘dan alıntılanmıştır.

Çiğ Köfte alırken neye dikkat edilmeli?

Çiğ köfte alırken dikkat etmemiz gereken ilk nokta aslında taze olmasıdır. Çünkü genel olarak yapıldığı şehirden farklı bir yerde satılan (merkezi farklı şehirlerde olan franchise firmalardan bahsediyorum) çiğ köfteler için tazelik sorunu oluyor. Genel olarak büyük markaları ve sürekli aldığınız yerleri tercih etmeniz tavsiyemizdir. Çünkü bayat ve kötü yapıldığında mideye büyük sorunlar verebilmektedir.

Çiğ köftenin genel olarak 2 gün bilinmektedir. Paketi açılan çiğ köfte hızlıca bozulmaya başlayacaktır. Bu nedenle besin zehirlenmesine yol açabilmektedir. Özellikle de yaz mevsiminde bu sorun çok fazla yaşanmaktadır.

Çiğ köfte için unutulmaması gereken bir şey de içindeki Glutendir. Gluten alerjisi olanlar (Çölyak hastaları) kesinlikle tüketmemelidir. Lütfen doktorunuza danışınız.

Çiğ köfte evde yapmak isteyenler Refika’nın çiğ köfte tarifini aşağıdan izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/rhTFjuvyMpk
Çiğ köfte tarifi

Leave a Reply