Take a fresh look at your lifestyle.

Çiğ Köfte kalorisi kaç

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Çiğ köfte bizim kültürümüzde önemli yer tutan yemeklerden birisidir. Ortaya çıkması ile ilgili farklı rivayetler olsa da en çok bilinenlerden birisinin bütün odunların HZ. İbrahim’i yakması için toplanmasının ardından yemek pişirmek için bile ateş yakılamaması nedeniyle yapıldığı görüşüdür. Zaten bunu yazının devamında detaylı olarak anlatacağız.

Çiğ köfte yapılırken bulgur kullanılmaktadır. Hatta özel bir bulgur olan ince bulgur (bazı yörelerimizde “simit” olarak anılır) kullanılmaktadır. Çiğ köfte içinde bulunan kırmızı biberde A, E ve C vitaminleri bulunduğu için doğru yapıldığında bağışıklık kuvvetlendiren ve kilo verme konusunda da yardımcı olduğu bilinen bu nadide yiyecek ayrıca kolesterol ile de savaşıyor.

Etsiz Çiğköfte Kalori ve Besin değerleri

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon / 125 g
Kalori181 kcal226.3 kcal
Karbonhidrat32.91 g4.1 g
Lif4.3 g5.3 g
Protein4.6 g5.8 g
Yağ4.0 g5.0 g
Kolesterol0.0 mg0.0 mg
A Vitamini109.3 IU136.7 IU
C Vitamini8.3 mg10.4 mg
Potasyum240.5 mg300.6 mg
Kalsiyum34.6 mg43.3 mg
Demir2.2 mg2.8 mg

Etsiz çiğ köfte konusunda kaçırmamamız gereken bir nokta ise içinde et olmadığı ve sadece bulgur olduğu için ekmek etkisi yapmaktadır. Bu nedenle eğer kilo almamak için yiyorsanız lavaş ve ekmek ile tüketmemeniz önerilmektedir.

İHTİYAÇ bütün icatların ANASIDIR

Diyetkolik.com ‘dan alıntılanmıştır.

Çiğ Köfte alırken neye dikkat edilmeli?

Çiğ köfte alırken dikkat etmemiz gereken ilk nokta aslında taze olmasıdır. Çünkü genel olarak yapıldığı şehirden farklı bir yerde satılan (merkezi farklı şehirlerde olan franchise firmalardan bahsediyorum) çiğ köfteler için tazelik sorunu oluyor. Genel olarak büyük markaları ve sürekli aldığınız yerleri tercih etmeniz tavsiyemizdir. Çünkü bayat ve kötü yapıldığında mideye büyük sorunlar verebilmektedir.

Çiğ köftenin genel olarak 2 gün bilinmektedir. Paketi açılan çiğ köfte hızlıca bozulmaya başlayacaktır. Bu nedenle besin zehirlenmesine yol açabilmektedir. Özellikle de yaz mevsiminde bu sorun çok fazla yaşanmaktadır.

Çiğ köfte için unutulmaması gereken bir şey de içindeki Glutendir. Gluten alerjisi olanlar (Çölyak hastaları) kesinlikle tüketmemelidir. Lütfen doktorunuza danışınız.

Çiğ köfte evde yapmak isteyenler Refika’nın çiğ köfte tarifini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Çiğ köfte tarifi
Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et