Take a fresh look at your lifestyle.

Çiftliklerde Yetişen Balık Türleri Nelerdir ve Özellikleri

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Günümüzde artan balık tüketiminden dolayı hem ülkemizde hem dünyada çiftlik balığı yetiştiriciliği hızla yayılmaktadır. Bu üretim, özel olarak tasarlanan kafeslerde ya da toprak havuzlarda yapılmaktadır. Halk arasında bu balıklar hazır yem ile beslendiklerinden dolayı sağlığa zararlı olarak bilinse de, uzmanlar bunun tam aksini söylüyor ve çiftlik balıklarının besin değerlerinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bunun sebebi ise; balıkların çiftliklerde kontrollü avlanması ve dengeli beslenmesidir.
Dünya üzerinde birçok farklı balık türleri yaşamaktadır. Fakat bu balık çeşitlerinin hepsini çiftliklerde yetiştirilmeye müsait değildir. Bu yüzden yetişen türleri araştırdık.
Hangi balık türleri çiftlikte yetişir?

1 – ÇİPURA

Akdeniz bölgesinde yetişen çipura, çok eski zamanlardan bu yana günümüzde hala severek tüketilen bir balıktır. Boyları 24 ve 36 santim arasında değişiklik göstermektedir. deniz fenogramlarının bulunduğu kumlu ve çamurlu alanlarda yaşamaktadır. Üretim kültürüne en uygun olan balıklardan birisidir. Ülkemizde özellikle Güney sahilleri ve ege kıyılarında yayılım göstermektedir. 100 ve 180 gram olan türlerine lidaki, 200 gram ve üstüne ise çipura denilmektedir.

2 – SOMON

Soğuk sularda yaşamaktadır ve bu yüzden ülkemizde Karadeniz bölgesinde çiftliklerde yetiştirilmektedir. Türkiye’de çiftliklerde yetişen somonlar 2 kilo ağırlığındadır. Bu balığın asıl yaşam yeri, Norveç Ülkesidir.

3 – LEVREK

Kültür balıkçılığı denildiği zaman akla levrek gelmektedir. Eti yağsız olmasına rağmen çok lezzetlidir. Boyları ortalama olarak 40 ile 80 santim boylarındadır. Ağırlıkları ise 9 – 12 kilo olabilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak çiftlikleri Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de yaygın olarak bulunmaktadır. Levrek balığının üreme miktarı ise bir hayli fazladır.

4 – ALABALIK

Ülkemizde neredeyse her ilde çiftliği bulunmaktadır. Alabalık yetiştiriciliği konusunda Türkiye, Avrupa’da liderdir. Özel restoranlar müşterilerine taze balık sunmak için kendilerine alabalık tesisleri kurmuşlardır.

5 – FANGRİ MERCAN BALIĞI

Fangri mercan balığının çeşitli türleri bulunmaktadır. Türkiye’de ismi ” Mercan” olarak telaffuz edilmektedir. Dünyada en çok bu balığı yetiştiren ülke Japonya’dır. Ülkemizde bir çok ilde mercan balığı çiftlikleri bulunmaktadır. Ağırlıkları yarım ve bir kilo arasındadır. Boyları ise 30 – 40 cm arasında değişmektedir.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et