Take a fresh look at your lifestyle.

Cengiz Han Barbar Mıdır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Tahmin edildiğine Cengiz Han Barbar mıdır, göre 800 yıl önce dünya insanları, o zamanda yaşayan insanlar en gaddar görülmemiş katliamlara tanıklık etmişlerdir. Bilinen 40 milyon insan Timuçin denilen hükümdarın ordusunun kılıçlarıyla can vermiştir.

Bir liderin dünyanın görmediği katliamların yaptığı gerçeğidir.  Miladi takvim 1167’yi olarak bilinen ve (bazı kaynaklarda 1162) Moğolistan’ın Börçigin ailesinde dünyaya geldi. Baba Yesügüy ve anne Ulun Hatun, çocuklarına sağlam anlamına gelen Timuçin (ya da Temuçin) adını vermişlerdir.

Baba Yesugay Bahadır, Moğolistan’da bilinen bir Kıyat Tatar boyunun lideriydi. Gerçekliği kanıtlamasa da Temuçin’in doğduğunda elinin avucunun içi kan pıhtısıyla dolu olduğu rivayet edilmiştir. Bunu duyanlar, doğan çocuğun büyük bir savaşçı olacağına ve yeryüzünde çok kan akıtacağına inanmışlardır.

Baba Bahadır, Temuçin henüz 10 yaşındayken, Tatarlar tarafından yolda zehirlenerek öldürülmüştür. Temuçin ve Ailesi düşmanlarından kaçmak için ormana sığınırlar dağ yaşantısı kardeşini av için öldürmeye kadar getirmiştir.

Cengiz Han Nasıl Yaşamıştır?

Kaçak hayatı yaşarken bütün gün at üstünde ok atarak ustalık kazanır. Temuçin ve kardeşleri büyüyerek her geçen gün güçlenirler. Temuçin’in tek amacı Moğolistan’ın tek hükümdarı olabilmektir. Cengiz han Barbar mıdır,

Cengiz Han savaşları kazansa da yenilse de durmaksızın savaşmıştır. Cengiz hanın durmadan savaş zaferleri alması sıranın İslam devleti Harzemşahlara geldiğini belirlemiştir. Harzemşah hükümdarı Alâeddin Muhammed bir elçiler kurulu Cengiz hana yollar ve ortak çıkarları için anlaşma teklif eder.

Cengiz Han da bu jeste karşılık o da Hz. Muhammed’e bir kurul göndererek kabul ettiğini belirtir.  Antlaşma sağlandıktan sonra Cengiz Han, 1218’de büyük bir Moğol ticaret kervanını İslam ülkesine gönderir. Otrar şehrinin valisi İnalcık kervanı durdurur ve bütün malları yağmalayarak kervandaki adamları öldürür.

Otrarın yaptığı bu yanlış ilerde Otrar Faciası olarak da bilinmektedir. Cengiz han bu yapılanın ve anlaşmanın bozulmasının üstüne büyük bir orduyla yola çıkarak Otrar’a gelene kadar bütün yerleri yıkar talan eder.

Cengiz Hanın Mezarı

Otrar’a geldiğinde vali İnalcık fazla dayanamaz ve yenik düşer. Cengiz Han, valiyi tüm halkın gözü önünde erimiş gümüş ağzına sıcak sıcak dökerek idam ettirmiştir, barbarlığını bütün insanlara bir kez daha göstermiştir.

Başka bir efsaneye göre Cengiz hanın 1 saatte bir buçuk milyon canlı katlettiği söylenmektedir. Nişabur şehrinin kuşatması sırasında da oğullarından birinin öldüğünü gören Cengiz Han’ın şehirde canlı namına hiçbir şey bırakılmayacak, emrini vermiştir. Cengiz Han Barbar mıdır, Kuşatma bittiğinde şehirde hiçbir yaşam belirtisi kalmamıştır.

İlgili Konu: Cengiz Han Türk Müdür?

Cengiz han kendi mezarının bilinmemesi uğruna binlerce insan öldürüldüğü söylenmektedir. Yapılan savaşlarda öldürülen kişilerin fazlalığından Cengiz Han’ı “kanlı hükümdar” ismini almıştır. Nasıl öldüğü tam olarak kayıtlarda belirlenmiştir ama birkaç farklı rivayet vardır. Vasiyeti üzerine atlarla mezarının üstünden defalarca geçilir ve mezar olduğu belli olmamasını istemiştir. Cenazesine katılan 2 bin kişiyi öldürtmüştür. Tam olarak bilinmese de mezarının Burhan Haldun Dağı’nın eteklerinde olduğu düşünülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et