Take a fresh look at your lifestyle.

Çekirdeklerin kalorisi kaç?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Türkiye’de insanlar oldukça yağlı ürünler tüketmektedirler. Bunların başında ise çekirdek gelirken marketlerde her yerde satılan çekirdeklerin kalorisi kaç, kalorisi ne kadar? gibi soruların yanıtlarını kalorisikac.com adresinde rahatlıkla bulabileceksiniz.

İnsanlar yedikleri şeylerin vücutlarına ne denli bir etki yarattığını bilmek istemektedirler. Özellikle sadece merak duygusunun yanı sıra spor yapan insanlar da yedikleri besinlerin kalorilerini araştırmaktadırlar. Peki Çekirdeklerin kalorisi kaç, kalorisi ne kadar? İşte detaylar…

Her ailenin akşamları otururken, her hangi bir yerde iken tükettiği tuzlu ve yağlı yiyecek olan çekirdek ürünlerinin işte merak edilen kalorileri… İnsanların yemeye başladığında kendilerini durduramadığı yiyeceklerden birisi olan çekirdek için aldıkları kalori miktarları…

Ayçiçeği çekirdeği kaç kalori?

  • 1 avuç (36 gr) ay çekirdeği 210 kcal
  • 1 orta kase (150 gr) ay çekirdeği 876 kcal
  • 100 gram ay çekirdeği 584 kcal

Ayçiçeği yağı ülkemizde en çok kullanılan yağlardan birisi olarak göze çarpıyor.  Farklı lezzet sevenlere göre hazırlanan az tuzlu, tuzlu, çok tuzlu ve tuzsuz çeşitlerin tabi ki kalori miktarları da farklı oluyor. Aslında ayçiçeği çekirdeği iyi bir protein kaynağı olarak görülebilir.

1 avuç ay çekirdeği yediğinizde aldığınız kalori rakamı 210 ve yaklaşık 100 gram yani marketlerde aldığımız 1 TL’ye en küçük çekirdek paketini tek başınıza tükettiğinizde ise alacağınız kalori miktarı 584 olacaktır.

100 gram tüketilen çekirdek miktarı yaklaşık 5 saat 22 dakika hafif tempoda koşmanıza eşittir.

Kabak Çekirdeği kaç kalori?

Rejim yapanlara, zayıflamaya çalışanlara müjde! Ölçülü miktarlarda olmak kaydıyla diyet sırasında tüketilebilir. öteki çekirdek türlerine nazaran besleyiciliği çok daha yüksek olan kabak çekirdeğini bir avuç tükettiğiniz takdirde çinko ihtiyacınızın %20’lik, magnezyum ihtiyacınızın da %30’luk bölümünü karşılamış olmuş olursunuz. Omega 3, lif ve demir açısından da iyi bir kaynak olan kabak çekirdeği aynı zamanda zihinsel aktiviteleri destekler, afrodizyak etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • 1 avuç kabak çekirdeği 56 kcal
  • 1 çay bardağı kabak çekirdeği 560 kcal
  • 1 küçük kahve fincanı kabak çekirdeği 840 kcal

Çekirdek bizim ülkemizde tükettiğimiz ve vazgeçmemizin zor olduğu yiyeceklerden birisidir. Bizim yapmamız gereken ise yediğimiz miktarı azaltmak ve bunun yanı sıra yediğimiz yiyeceklerin kalorisini hesaplamaktır. Biz kalori hesabını ve aldığımız yağ miktarını hesapladıktan sonra yiyeceğimiz çekirdek miktarını bulabiliriz. Sürekli tüketsek ne olur sorusunu soran insanlara cevabımız zaten bir şeyi sürekli ve fazla tüketmek zararlı oluyor. Buna dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et