Take a fresh look at your lifestyle.

Bulgur pilavı kalorisi kaç

0

Bulgur pilavı kalori hesabı birçok kişi tarafından soruluyor. Diyet yapanların ve pilav yemek isteyenlerin pirinç pilavı yerine tercih ettikleri bulgur pilavı gerçekten de diğer pilav çeşitlerine göre daha sağlıklı mı incelemesini yaptık ve bulgur pilavı kalori hesabını sizler için yaptık.

Yapımının kolay olması nedeniyle de daha çok tercih edilen bulgur pilavı, öğrencilerin ve bekarları kişilerinde mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Yapımının kolay olması lezzetini etkilemez.

Ortalama yapılan hesap ile sade bulgur pilavının porsiyonu 240-300 arasında kalori içermektedir. Ayrıca içine arpa şehriye, sebze (domates, biber) gibi takviyeler yapılarak tokluk hissi arttırılabilir ve kalori miktarı düşürülebilir.

Bulgur pilavı üzerine konulacak tavuk döner (evde yapılabilirse çok daha iyi olur), göğüs ızgara veya haşlama ile diyetlere uygun ve sağlıklı hale getirilebilir. Böylece alınan miktar azalacağı için kalori miktarı daha düşecektir.

Domatesli bulgur pilavı tercih edenler yine şanslı olabilir. Çünkü bir porsiyon domatesli bulgur pilavı kalori olarak ortalama 160-200 kcal olarak hesaplanabilir. Bu miktar içindeki domatese ve kullanılan yağ türü ve oranına göre değişkenlik gösterebilir.

Bulgur sevenler ve tüketmek istemeyenler internet üzerinden bulgurlu köfte, bulgur çorbası gibi tarifleri aratarak damak zevkine ve vücutlarına uygun tariflere ulaşabilirler.

Bulgur pilavı tarifi

Bulgur pilavı yapımı diğer pilav çeşitlerine göre çok daha kolaydır. Sade bulgur pilavı yapımı için sadece yağ (tereyağı seviyorsanız onu kullanın) ve bulgur yeterli olacaktır.

İlk önce yeterli miktarda tereyağını bir tavada eritin. Üzerinde bir bardak bulguru ilave edin ve biraz miktar kavurun. Devamında üzerine bulgur koyduğunuz bardak ile 2 bardak su koyun. Kısık ateşte tavanın ağzı kapalı şekilde suyunu tamamen çekmesini bekleyin. Su bittikten sonra ağzı kapalı şekilde pilavı dinlendirin.

Yazımızdaki kalori hesapları ortalama sayılardan oluşmaktadır. Bulgur pilavı kalori miktarı kullanılan yağ türü, yağ miktarı, içine konulanlara göre değişkenlik göstermektedir. Eğer diyet ürünü olarak kullanacaksanız kesinlikle bir hekime danışarak uygun tarif ve miktar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et