Take a fresh look at your lifestyle.

Bir Şeyi Çok İsteyince Neden Olmaz?

0

Hayat çok durağanlık ya da çok hareketlilik istemiyor. Zihnimiz de bu şekilde çalışıyor aslında. Bir şeyi çok istemek duygumuz ne zaman azalsa , o zaman o şeyi elde ediyoruz. Bir şahısı ya da bir fikri düşünmeyi bıraktığımızda yakalarız.

Bir şeyi çok istediğimizde sınavımız başlıyor . O şey için ” Ne yapabilirsin , nelerinden vazgeçebilirsin? ” bunu görmemizi sağlıyor. Bu şeylerden vazgeçmememiz gerekiyor. Hayat bizden bir şeylerden vazgeçmemizi istemiyor aslında. İstediğimiz şeylere karşı olan hırsımız dan vazgeçmemizi istiyor. Çünkü hırsın bir süre sonrası aşırılıktır. Aşırılığın olduğu yerde  her zaman olumsuz duygular vardır. Kıskançlık , öfke , şiddet , insanın kalbine yakışmayan duygular ortaya çıkar.

Hayat bizi çok istediğimiz şeylerin olmasını beklerken temizlemeye çalışıyor. Hırslarımızdan kurtulmak ve bir yandan istemeye devam etmek sonucunda elde ediyoruz o temizliği. Çünkü bu süreçte o şeyi istemeyi düşünmekten vazgeçmiş değil de , aşırısından arınmış ve durulmuş oluyoruz.

Bir Şeyi Çok İsteyince Neden olmuyor?

Dışarıdan çok istemekten vazgeçmiş gibi görünsek de , isteğimizi sakinleştirmiş ve beklemesini öğrenmiş oluyoruz.

Bir şeyi çok istemenin verdiği duygu durumunu içimizde çok şiddetli yağan yağmur sebebiyle hızlı akan bir şelale olarak düşünürsek ; aşırı olandan arındığımızda o içimizden akan şelale yağmurdan arınır ve durgunlaşır. İki koşulda da şelale akmaya devam eder aslında . Yani isteme düşüncesi aynı , şiddeti farklıdır. Asıl fark şelale şiddetliyken fark etmediğimiz şeyleri ; yüzen balıkları , suyun berraklığını fark etmeye başlamamızdır.

Aynı şekilde aşırılığı bıraktığımızda duru gözümüzle görmeye başlıyoruz . Hırslarımız yok , intikam duygumuz yok , inatlarımız dan uzaklaşmışız. Aslında; hayat bizi o çok istediğimiz şeyin olmasını beklerken , biz bu olmayışı yanlış olarak görürken, ehlileştiriyor.

Durulduktan sonra o şey hakkında fikirlerimiz değil , düşüncelerimiz oluyor . Düşünce soğuk ve akla dayalıdır. İnsanların ilişkide olduğu şeylerle olan zihin hareketi de fikirdir. Düşüncede yorum vardır sonucundan kişi etkilenmez , herhangi bir ilişki halinde değilizdir . Fikir de ilişki halinde olmak vardır ya acı çekeriz ya da haz alırız.

Düşünce iyileştirir. Bir şeyi çok isterken o şey hakkında fikrimiz vardır. Durulduktan sonra ise düşüncelerimiz oluşur. Fikrin çoğulluna Arapça’ da  ” efkar ” denir. Bu da negatif yüklenmemize ve yanlış kararlar almamıza sebep olur.

” Biz yine kaybettim, yine onun istediği oldu! ” diye düşünebiliyoruz. Kimin kaybettiğini bilemeyiz. Görünürde kaybettin , ya görünmeyende nesin ? 

Aynı zamanda bir şeyi istediğimizde o şeyin bize gelmesini beklemek yerine o şeyi hak eden konuma gelmek için çabalamamız bizim için daha yararlı olacaktır. O şeyi elde etmemizin önündeki zayıf yönümüz neyse onu belirlemeliyiz. Zayıf yönümüzü güçlü yönümüze katıp o şeyi hak eden konumuna gelmemiz mümkündür.

Bir Şeyi Çok İsteyince Neden Olmaz adlı yazımız hakkında yorum yapabilir, bize ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et