Take a fresh look at your lifestyle.

Bienal Nedir? Bienal Kaç Yılda Bir Yapılır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bienal köken olarak Fransızca olan bir kelime olmakla beraber belirli aralıklarla düzenlenen kültürel ve sanatsal faaliyet demektir. Bienal nedir? Sorusunun cevabı internetten kullanıcılar tarafından etkinlikler düzenlenmeden önce çok sık bir biçimde aratılmaktadır.  Kelime kökeni olarak Fransızca olan bienalin ilki garip bir şekilde Fransa’da değil de Venedik’te düzenlenmiştir. 1897 yılında düzenlenen Venedik bienali ile beraber sanatseverler belirli aralıklarla bir araya gelmekte ve kültürel faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

Bienal kavramını son yıllarda sık bir şekilde duymamızın nedeni ise yapılmaya başlanan İstanbul bienalidir. Türk halkı İstanbul bienali ile beraber bu kavramı araştırmaya başlamıştır. İstanbul bienali son yıllarda dünya çapında yankı uyandıran önemi kültürel etkinliklerdendir.  Bu sayede hem ülke kültürünün tanıtılmasında hem de ekonomik gelir elde etmede son derece önemli adımlar atılabilmektedir. Özellikle en son yapılan İstanbul bienali ile beraber önemli bir döviz geliri elde edilmiştir.

Bienal Nedir ? Bienal Anlamı

Bienal Nedir ? Bienal kelime anlamı olarak belirli aralıklar düzenlenen demektir. Bu açıdan bakıldığında son derece soyut bir kavram olan bienal Venedik bienaliyle beraber anlam kazanmaya başlamıştır. Çünkü bu bienal ile beraber belirli aralıklarla düzenlenen sanatsal etkinlikler anlamını kazanmıştır. Bienal anlamı olarak belirli aralıklarla düzenlenen sanatsal ve kültürel faaliyetler kavramının ortaya çıkması bu sayede olmuştur.

Trendyol İndirim Kuponu Nasıl Kullanılır? Bu İçeriğimizi de İnceleyebilirsiniz.

Bienali anlamı sözlük tanımında belirli aralıklar gerçekleştirilen kültürel ve sanatsal faaliyetler olarak tanımlansa da bu tanımdan organizasyonların uluslarası olması sonucu da çıkmaktadır. Çünkü bienaller kültürler arası etkileşimi kastetmektedir.  Bu açıdan bakıldığında bienal düzenleyen ülkeler diğer başka ülkelerden de bienale konuklar davet etmekte ve o davetlilerin kendi kültürlerini tanıtmalarını istemektedir. Bu sayede kültürler arası alışveriş yapılmakta ve global dünya düzenine sanatsal açıdan ayak uydurulmaya çalışılmaktadır.

Bienal 2020

Bienal 2020 olarak haber kanallarında ve sosyal medyada dolaşan kavram ise İstanbul’da gerçekleştirilen bienali kastetmektedir. Bu yıl 5.si düzenlenen İstanbul bienalinin tam adı İstanbul tasarım bienalidir.  Bu bienallar birlikte İstanbul bienali adı altında gerçekleştirilen etkinliklerde katılımcı rekoru da kırılacaktır. Birçok ülkeden davet edilen katılımcılar kendi tasarımlarını İstanbul sokaklarında kendilerine ayrılan yerlerde sergileyebileceklerdir. Bu sayede Türk insanı farklı kültürleri tanımakta ve onlarla etkileşim kurabilmektedir.

Bienal 2020’nin sloganı ise “Empatiye Dönüş ”tür. Bu kavram Türk insanının diğer ülke insanlarıyla kaynaşmasını ve onların yaşamlarını kendi hayatlarında issetmesi olarak değer kazanmaktadır. Bienale davet edilen konuklar sayesinde kültürler arası etkileşim temas kurularak yaşanmakta ve daha kalıcı hale gelmektedir.

Bienal Eserleri

Bienaller genellikle ülkeler arası bir etkileşim ve haberleşme organizasyonlarıdır. Bu açıdan bakıldığında belirli aralıklarla düzenlenen bienallerde o kente başka bir ülke sanatçısı tarafından eserler hediye edilmektedir. Bienal Eserleri olarak adlandırılan bu eserler hediye edildiği kente ait olmaktadır. Bu sayede ülkeler arası etkileşim daha da kuvvetli hale gelmekte ve kalıcılığı sağlanmaktadır.

bienal ne kadar sürede bir düzenlenir
bienal eserleri

Bienal eserleri bulunduğu kente özgü semboller barındırmasa da sosyal etkileşim açısından son derece önemli eserlerdir. 2020’deki 5. İstanbul Bienali’ne ünlü İngiliz sanatçı Monster Chetwynd’ın Gorgon’un Oyun Alanı adlı eseri hediye edilmiştir. Bu hediye sayesinde Türk çocukları ile İngiliz çocukları arasında kuvvetli bir bağ kurulmaya çalışılmıştır.

Bienal Konuları

Bienallerde kültürel ve sanatsal faaliyetlerin konuları genel olarak o dönem de popüler olan sanat akımlarıdır. Davet edilen sanatçılar gittikleri ülkelerde hem kendi kültürlerini en iyi biçimde yansıtmaya çalışmakta hem de o anda dünya genelinde popüler olan sanat akımlarını eserlerinde sergilemeye çalışmaktadır.  Bienal konuları belirlenirken bu huşularla beraber dikkate alınan bir diğer unsur ise misafir olunan ülke kültürüyle misafir olan ülke kültürünün ortak noktalarının araştırılmasıdır. Bu araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerle çeşitli sanat eserleri oluşturulmakta ve bu eserler bienal boyunca sergilenmektedir.

Bienal Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kelime anlamı olarak bienal belirli aralıklarla düzenlenen sanatsal etkinliklerdir. Buradaki belirli aralıklardan kasıt ise Bienalin yapıldığı ülkeye göre değişmektedir.  Örneğin ilk bienalin yapıldığı Venedik’te bienaller genellikle her yıl düzenlenirken bu etkinlikleri sonradan düzenlemeye başlayan Türkiye gibi ülkelerde bu süre 2 yılda bire çıkmaktadır. Bu farklılığın temel sebebi ise kültürel gelişmişlik düzeyidir. 100 yıl kadar önce büyük bir kurtuluş mücadelesi veren Türkiye sanatsal ve kültürel faaliyetlere diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha geç başlamıştır. Hal böyle olunca bienallere de hazırlanması daha uzun sürmektedir.

Bienal Kültür Sanat

Bienallerin başlangıcında etkinlikler daha çok spor ve sinema alanlarında gerçekleştirilmekteydi. Daha sonraki yıllarda sanatçılarında bu etkinliklere rağbet göstermesiyle beraber kültür ve sanat alanının bienallerdeki ağırlığı da artmıştır. Günümüzde düzenlenen bienallerde ise içerik tamamen sanat ve kültürel etkileşim konularına kaymıştır. Bu sayede ülkeler kendi aralarında kültürel alışverişi sağlamada ve bireylerdeki empati yeteneğini geliştirmede bienallere önemli anlamlar yüklemektedir.

Bienallerde sergilenen eserlerin çoğunluğu sanat dallarından belki de en önemlileri olan resim ve heykel alanlarından oluşmaktadır. Bu sayede ülkeler arasında belirli alanlarda sanat ve kültür birliği sağlanmaktadır.

Bienal Nedir? Adlı içeriğimizi beğendiyseniz eğer bir sonraki yazımız olan POS Cihazı Nasıl Kullanılır? da okuyabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et