Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerin ek gıdaya geçişi nasıl olur?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bebeklerin ek gıdaya geçişi nasıl olur?

Sağlıklı bir çocuğa sahip olmak her anne ve babanın en büyük isteğidir. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olmadığı sürece ve çok çok özel durumlar dışında sağlıklı bebek ve çocuk yetiştirmek için beslenme çok önemli bir faktördür. Bir bebek dünyaya geldikten sonra ilk altı ay tek ihtiyaç duyduğu besin kaynağı anne sütüdür. Maalesef ki her bebek yeteri kadar anne sütünü alacak kadar şanslı olmuyor. Annenin sütünün gelmemesi ya da yetersiz olması, annenin vefat etmesi gibi birçok nedenden dolayı bebekler bu nimetten faydalanamıyor.

Uzmanların hem fikir oldukları ortak nokta ilk altı ay sadece anne sütü, daha sonra ise iki yaşına kadar anne sütü ağırlıklı olarak ek gıda ile beslenmeleri yönündedir. Anne sütünün olmadığı durumlarda ise yapılacak olan tek şey anne sütüne benzer bir şekilde formüle edilmiş devam sütleri kullanmaktır.

Bebeğiniz altı ayını doldurduktan sonra yavaş yavaş ek gıdaya geçme süreci başlamaktadır. Bu makalemizde altı ayını dolduran bebekleri ek gıdaya geçiş sürecinin nasıl olması gerektiği hakkında tüm bilgileri bula bilirsiniz.

Bebeklerin ek gıdaya geçişi nasıl olur?

Altıncı ay bebekler için yeni tatları keşfetme ayıdır. Verecek olduğunuz gıdalar doyumluk değil tadımlık olmalıdır. Bebek vermiş olduğunuz ek gıdayı yemek istemiyorsa kesinlikle ısrarcı olmayın. Yemeyi reddettiği gıdayı on gün sonra tekrar vermeyi deneyin. Altıncı ayda günde bir öğün ek gıda vermeniz yeterli olacaktır. Unutmayın esas ana öğün anne sütüdür. Altı aylık olduktan sonra bebeklerin ek gıdaya geçişleri nasıl olmalıdır?

Ek gıdaya başlangıçta neler verilmelidir?

Başlangıç olarak bebeğinize ilk olarak evde mayalanmış yoğurdu tattırabilirsiniz. Mesela ilk gün beş tatlı kaşığı yoğurt yeterli olacaktır. Besin alerjisi olup olmadığını anlamak için ilk başlarda ilk gün yoğurt verdiniz diyelim gün boyu anne sütü ya da devam sütü dışında başka bir şey vermeyin ki alerjik bir durum olduğu zaman kafa karışıklığı oluşmasın. Sindirim sisteminin EK GIDA sürecine alışması için ilk hafta sadece yoğurt verebilirsiniz.

İkinci hafta sabah kahvaltısı olarak yumurta sarısı en uygun besin kaynağı olacaktır. Yoğurtta olduğu gibi yumurtada da alerjisinin olup olmayacağını kontrol edin. Eğer yumurtaya karşıda herhangi bir alerjik durum söz konusu olmaz ise öğleden sonrada yoğurt verebilirsiniz. İkinci haftayı da yumurta ve yoğurtla bitirebilirsiniz.

Üçüncü haftada ise yoğurt ve yumurtanın yanı sıra tuzsuz olmak kaydıyla peynir ilavesi de yapılabilir. Sabahları yumurta sarısı ve peynir öğleden sonra taze sıkılmış meyve suyu akşam ise yoğurt ile günü kapatabilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta fayda olacaktır; ek gıdaya geçilen altıncı ayda besinleri doyurmak için değil sadece tadını öğrenmesi için vermelisiniz.

Dördüncü haftanın beslenme düzeni ise şu şekilde olmalıdır. Sabah yumurta, peynir öğlen sebze püresi, akşama doğru yoğurt akşam uykudan önce pirinç unu ile hazırlayacağınız şekersiz bir muhallebi verebilirsiniz. Besleyici olarak hazırladığınız muhallebi bebeği tok tutar ve gece uykusu daha uzun olur.

Altıncı ayda bebeklere verilen gıdaların pütürsüz olmasına özen gösterilmesi gerekir. Yutma refleksleri henüz gelişmediği için boğazlarında kalma riski yüksektir. Birkaç tane dişi çıktıktan sonra tahminen bu süreç sekizinci aya denk geliyor, verecek olduğunuz gıdaları pütürlü bir şekilde vermeye çalışın. Bebeklerin katı gıdaları çiğneyerek yutmayı öğrenmeleri için uzun süre gıdaların püre şeklinde verilmemesi gerekmektedir. Ayrıca bebeğin yedinci aydan sonra kendi kendine yemesine kontrollü bir şekilde izin vermek, çocuğun gelişimi ve kendi kendine beslenmeyi öğrenmesi için çok faydalıdır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et