Take a fresh look at your lifestyle.

Bebek Emzirme Pozisyonları [Emzirirken Dikkat!]

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bebek emzirme işlemi doğumdan hemen sonra başlayarak bazı durumlarda aylar sürerken bazı durumlarda ise 2 yıla kadar süregelen bir işlemdir. Ancak doğumdan hemen sonra annenin bebeğini en rahat pozisyonda emzirmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise hem annenin rahat bir şekilde emzirme işlemini yaparken aynı zaman da bebeğin doğru bir pozisyonda olarak doğru bir şekilde doyması için bebek emzirme pozisyonları oldukça önemli bir yere sahiptir.

Emzirme pozisyonları, bebeğin anne memesini rahat bir şekilde emmesini sağlarken anne adayının ise özellikle bel bölgesinde ağrıların oluşmaması, sırt ağrılarının oluşmasının önüne geçer. Ayrıca sezaryen ile doğum yapan anne adaylarının karın bölgelerindeki ameliyat kesiklerinden dolayı ağrı oluşmaması için bebek emzirme pozisyonları doğru şekilde seçilmesi gerekir.

Yenidünyaya gelen bebekler genellikle yarım saat ve bir saatte bir emme ihtiyacı duyar. Bu nedenle annenin en rahat şekilde emzirme işlemini gerçekleştirebilmesi ve bel ve sırt bölgesinde ağrıların oluşmaması için doğru pozisyonu seçmesi gereklidir.

İlerleyen zamanlarda emzirme saat aralığı daha fazla uzayarak emzirme süreleri ise oldukça kısalır. Hem anne hem de bebek emzirme pozisyonlarına alışmış olur. Yanlış bir şekilde yapılan emzirme pozisyonlarında anne adaylarında sırt ve bel bölgelerinde ağrılar oluşurken bebeklerde ise tam doymama ve huzursuzluk belirtileri gözükür. Bu da bebeğin ilerleyen zamanlarda emmeme isteğine ve daha büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

Bu nedenle ilk olarak önce annenin rahat olması sonra da bebeğin rahat olması gerekmektedir. Ayrıca doğru emzirme pozisyonlarında anneden çıkan sütün bebeğin emmesi için doğru pozisyonda olarak akışın iyi pozisyonda olması gerekmektedir.

bebeklerde hangi pozisyonda emzirme yapılmalı
en iyi emzirme pozisyonu

Bebek Emzirme Pozisyonları Nelerdir?

Beşik Pozisyonu:

 Bebek emzirme pozisyonlarından ilki olan beşik pozisyonu: Bu emzirme pozisyonunda bebeğinizi kucağınıza yatar pozisyonuna alarak emzirme işlemi yapılır. Ancak dikkat edilmesi gereken ve bebek pozisyonu nasıl olur hemen öğrenelim.

  • İlk olarak rahat bir sandalye ya da koltuğa anne adayı oturarak sırtını bir yastık yardımıyla desteklemelidir. Annenin ayağını uzatabilmesi için bir tabure ya da sandalyeye uzatması gerekir.
  • Bebeğin baş kısmını dirseğinizin iç kısmına doğru yerleştirin
  • Bebeğinizin baş kısmı yukarı gelecek şekilde yatay pozisyona getirin
  • Bebeğinizin ağız ve burun kısmını meme hizasına getirin
  • Boşta kalan kolunuzu bebeğinizin kafasından tutarak memenize getirin. Bebeğinizin ağız kısmı ve memeniz eşit seviyeye geldiyse bebeğinizin baş kısmını memenize değecek şekilde hafif bir şekilde iteleyin ve bebeğiniz memenizi emmeye başlasın.

Ters Beşik pozisyonu:

 Çapraz beşik pozisyonu olarak da bilinen emzirme pozisyonu, bebeğinizi beşik pozisyonuna getirecek şekilde tutularak kollar dâhil diğer kolunuzla destekleyin. Yani, bebeğinizin baş kısmını tuttuğunuz elinizle emzirme pozisyonudur. Eğer bebeğiniz istediğiniz seviyede emme işlemini gerçekleştiremiyorsa ters beşik pozisyonu sayesinde emme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Koltuk Altı Pozisyonu:

Bu emzirme pozisyonuna koltuk altınıza aldığınız çanta tutma pozisyonuyla benzerlik göstermektedir. Bebeğinizin ayak kısmını koltuk altına alarak baş kısmı da göğüs kısmına gelecek şekilde alarak emzirme pozisyonu alırsınız.

Bu emzirme pozisyonunu özellikle sezaryen doğum yapmış anneler tercih etmektedir. Bunun sebebi ise sezaryen doğum yapmış annelerin karın bölgesinde oluşan kesikler nedeniyle ağrı hissetmelerini engellemek için tercih edilir. Ayrıca birden fazla bebeği olan anne adayları da bu emzirme pozisyonunu tercih ederler.

Bunun sebebi ise ikiz bebeği olan anne adayları, iki bebeğini koltuk altlarına alarak iki bebeği de emzirme işlemini gerçekleştirir. Oldukça rahat bir pozisyon olması sebebiyle sezaryen doğum ve ikiz bebeği olan anne adayları sık sık bu emzirme pozisyonunu tercih etmektedir.

Yan Yatış emzirme pozisyonu:

İsminde de anlaşılabileceği gibi hem anne hem de bebeğinin yatarak pozisyon alması sonucunda uygulanan emzirme pozisyonudur. Sağ ya da sol kol üstüne yatar pozisyon alan anneler, bebeğini de o pozisyona göre yatırır. Annelerin rahat etmesi amacıyla baş ve sırt bölgesi yumuşak bir nesne ile desteklenmelidir.

Hangi kolunuzun üstüne yattıysanız o kolunuzu bebeğinizin sırt bölgesini destekleyerek bebeğinizin baş kısmının altından geçirin. Bu emzirme pozisyonu genellikle sezaryen doğum gerçekleştiren annelerin hareket edememeleri durumunda uyguladıkları emzirme pozisyonudur.

Yukarıda belirtilen emzirme pozisyonlarını inceleyerek sizin için en uygun ve en rahat pozisyonu seçerek emzirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Emzirme pozisyonlarında emzirme yastıkları kullanarak konforunuzu en rahat şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Bebek emzirme pozisyonları içeriğimizden sonra mutlaka Bebeklerin Ek Gıdaya Geçişi Nasıl Olur? adlı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et