Take a fresh look at your lifestyle.

Balık pulu hastalığı belirtileri ve tedavisi

0

Bu yazımızda balık pulu hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi nasıl olur hakkında bilgiler vereceğiz.

Balık pulu hastalığı nedir?

Cilt hastalıklarının nadir görülen bir çeşidi olan balık pulu hastalığı kalıtsal bir cilt bozukluğudur. Halk arasında balık pulu derisi hastalığı olan bu hastalık tıpta iktiyozis olarak geçer. İktiyozis genetik ya da sonradan gelişen bir cilt hastalığıdır.

Balık pulu hastalığının belirtileri nelerdir?

Eğer hastalık genetik geçişli olursa doğumun ilk anından itibaren belirtilerini gösterir. Aynı zamanda bu hastalık doğumun daha öncesinde gebelikte de fark edilebilir. Gebelikte ve doğum sonrası yapılan tedavi hasta için hafif geçirilen bir hastalık olur. Tedavinin daha iyi ve uzun süreli cevap vermesi muhtemeldir. Bazı kişilerde balık pulu hayatının sonraki dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Neden balık pulu hastalığı ismi?

Balık pulu derisi hastalığı görünüşte balık derisine benzediği için bu ismi almıştır. Derinin kuruyup pullanması, kızarıklık, kaşıntı gibi şikâyetleri ve belirtileri vardır. Durumun daha ciddî olduğu hastalarda pullanıp dökülen ciltte acıma, yanma hissi, çok kuruluk ve bazen de terleyememe gibi şikayetler de eklenir. Terleyemeyen cilt bedende farklı hastalıklar yapıp ateş yükseltebilir. Bunun yanı sıra genetik geçişli iktiyozisler çok çeşitlilik gösterir. Her genetik geçişte sonraki nesillere farklı bir aktarım olur. Bu şekil olması hastalıktaki çeşitliliğin artmasına sebep olmuştur.

Balık pulu hastalığı sebebi

Balık pulu hastalığının sebebi derinin hücre kaybıdır. Vücudun dış bariyerini oluşturan derinin en dış tabakası vücutta su kaybını, gelecek fiziksel ve kimyasal etkilere karşı korur. Şu kaybının önlenmesiniderinin yapı taşı olan keratin önler. Keratinin hastalanması ya da başka bir deyişle bozulması üzere deriden anormal bir şekilde atılmasıyla olur. Deride bu şekilde hücre kaybı olması ve bedende genetik olan bu atılım vücutta bölgesel ya da yaygın olabiliyor. Deride dökülme ve kepeklenme, farklı görüntü ve renklerde olabiliyor.

Balık pulu hastalığı tedavisi

Balık pulu hastalığının temel tedavisi için cildi sürekli nemlendirmek gerekir. Soyucu kremler ise daha çok avuç içi ve ayak tabanı gibi kalın derili yerlerde kullanılması tavsiye ediliyor. Bu cilt hastalığında hastanın, hayatının her karesinde bedenine dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle de cildi kurutacak sıcak duştan ve sıcak su kullanımından sakınması gerekiyor.

Böyle hastalar odalarını nemlendirecek cihazlar kullanmalıdır. Alkollü ve parfüm içeren sabun ve mendiller bu hastalığın düşmanıdır. Daha ileri iktiyozishastalarıiçin doktorların önerdiği farklı önlem ve öneriler vardır. Genetiğinde bu hastalık olan kişiler sağlıklı nesiller için konu üzerine bilgi alıp tedbirli davranmalıdır. Gelecekte balık pulu hastalığının önüne geçmek için gen tedavileri üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et