Take a fresh look at your lifestyle.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar

0

Kendi içerisinde birçok çeşidi olan B vitamini, genel olarak suda çözülebilen vitamin gruplarına denilmektedir. B1, B9 ve B12 vitaminleri en yaygın olarak bilinen türleridir. Her bir çeşidinin insan vücudundaki görevi farklıdır. Pek çok farklı besinde bolca bulunabilir. Bu nedenle dengeli ye sağlıklı beslenen bireylerde kolay kolay B vitamini eksikliği belirtileri görülmez.

Alkol ve sigara tüketimi, hamilelik ilaç kullanımı, cinsiyet ve yaş gibi etkenlere bağlı olarak vitamin eksikliği görülebilmektedir. Belirti olarak ise başta halsiz ve yorgunluk olmak üzere, uykusuzluk ve unutkanlık gibi durumlar görülebilmektedir. Bu olumsuz haller doktor kontrolünde kısa sürede giderilerek eksiklik giderilebilmektedir.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri

B vitaminin eksikliği durumunda yaygın olarak uykusuzluk, unutkanlık, halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Bunların yanı sıra dilde şişme, dudaklarda kuruma ve pullanma, ağız civarında çatlaklar ve yaralar, aşırı gergin ve sinirli davranışlar, el ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma gibi haller görülebilmektedir.

B Vitamini Eksikliğinde Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar sorusuna ilk olarak endişeli ve panik haller örnek gösterilebilir. Zihinsel karmaşıklıklar, depresyon ve duygusal durum bozukluklarına yol açtığı görülmektedir. Genel olarak bu tür rahatsızlıklara sebebiyet versen de B vitamini türlerinin eksikliği de farklı vücut yapılarına göre farklı hastalıklara yol açabilmektedir.

B Vitamini Eksikliği Ne Yemeli

B vitamini türleri farklı farklı besinlerde bulunmaktadır. Peki, bu durum karşısında b vitamini eksikliği ne yemeli ki geçsin sorusu akıllara gelecektir. Bu sorunun cevabı için her bir b vitamini grubunu ele almak gerekmektedir.

b vitamini eksikliğinde hangi hastalıklara sebep olur
b vitamini eksikliğinde tüketilmesi gıdalar
  • B1 vitamini eksikliği için kepekli tahıllar, karaciğer, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar, koyu yeşil yapraklara sahip sebzeler bolca tüketilmelidir. Bu besinleri pişirmek B1 vitamininin besinlerden suya geçmesine sebep olacaktır. Çünkü bu vitamin suda çözülmektedir. Bu nedenle sularıyla beraber tüketilmesi önerilir.
  • B2 vitamini eksikliği için et, süt ve süt ürünleri, yumurta, maydanoz, enginar, bal kabağı, mantar, avokado, fındık, kuşkonmaz ve adaçayı tüketilmelidir.
  • B3 vitamini eksikliği için koyun ve dana eti, dana ciğeri, tavuk göğsü, ton balığı, hindi, somon balığı, tahin, ay çekirdeği ve mantar tüketilmelidir.
  • B5 vitamini eksikliği için brokoli, mantar, karalahana, lahana, somon, baklagiller süt ve peynir, pekmez, soya fasulyesi, yumurta ve somon tüketilmelidir.
  • B6 vitamini eksikliği için somon ve tuna balıkları, tahıllar, dana karaciğeri, patates, karpuz ve ıspanak gibi besinler tüketilmelidir.
  • B7 vitamini eksikliği için peynir, yumurta, somon balığı, karaciğer ve maya gibi besinler tüketilmelidir.
  • B9 vitamini eksikliği için et, balık, pancar, turunçgiller, bakliyat, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar tüketilmelidir.
  • B12 vitamini eksikliği için süt, yumurta, et, kabuklu deniz ürünleri, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar tüketilmelidir.

Tüm bunların yanı sıra B vitamini eksikliği nasıl giderilir sorusun en doğru cevabı için (bireysel farklılıklar ve özel durumlar göz önünde bulundurulduğunda) uzman hekimden destek alınması önerilmektedir.

B Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar

Sağlık bir bireyin düzenli olarak alması gereken vitaminlerin yeteri kadar alınamaması durumunda birçok hastalık içi adeta davetiye çıkartılmış demektir. Vücut tarafından üretilemeyen ve mutlaka dışarıdan alınması gereken bu vitaminlerden birisi de B grubu vitaminleridir. Peki, B vitamini eksikliği nelere yol açar? Öncelikle sinir sisteminin bozulmasına sebep olur.

Depresyon ve zihinsel bulanıklık gibi rahatsızlıklar da baş gösterebilir. Kalp ritmi ve sağlığı bozulabilir. Kişilerde panik ve stres havası oluşturabilir.

B Vitamini Eksikliği Neden Olur

B vitamini eksikliği neden olur sorusuna genel olarak beslenme bozuklukları şeklinde cevap verilebilir. Özellikle kırmızı ve beyaz et yemeyen, vejetaryen beslenen kişilerde bu rahatsızlık sıkça gözlemlenmektedir. Bu kişiler et ve süt ürünlerinden yeteri kadar faydalanamadıkları için sıkça vitamin eksikliği ile karşı karşıya kalmaktadır.

Beslenme düzeyini yetersiz ve eksik seyredenler, öğün atlayarak dikkat etmeyenler ve diyet yapanların bazıları (Diyet programlarında B vitamini besinleri bulunmayanlar) için vitamin eksikliği görülebilmektedir. Ayrıca B vitamini eksikliği 50 yaş üstünden sonra daha çok görülebilmektedir.

B Vitamini Eksikliği Hastalıkları

B vitamini hastalıkları için fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar olmak üzere 2 ana kategoriden bahsedilebilir. Bunlar başta halsizlik, kilo kayıpları ve üşüme gibi fiziksel rahatsızlıklardır. Bu nedenle fiziki bir işte çalışanlar ve sporcular gibi meslek gruplarının özellikle B12 vitamini takviyesi alması önerilir.

Stres ve kaygı, sinirli haller ve depresyon gibi durumların görülmesi de psikolojik türleri olarak ortaya çıkabilmektedir. Anlık öfke patlamaları, asosyalleşme ve tahammülsüzlük gibi durumlara girmemek adına B12 vitamini başka olmak üzere tüm B vitamini grubundan dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeye çalışılmalıdır.

Daha fazla sağlık ile ilgili içerikleri takip etmek için bilgiseyrim.com/saglik/ kategorimize göz atmanızı öneririz.

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et