Take a fresh look at your lifestyle.

Ayak Selüliti Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Ayak selüliti neden olur, tedavisi nasıldır yazımızda konuyla alakalı detaylı bilgiler vereceğiz. Başlıklara geçelim.

Ayak selüliti neden olur? (Giriş – Bilgi)

Ayak selüliti, ayak derisinde gözlenen ve staf gibi bakteriler tarafından işgal ile ilişkili bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon, bakterilerin lenfatik sistemden geçmesiyle yayılabilir ve çok ciddi tıbbi bir sorun haline gelebilir. Komplikasyonları önlemek için ayak selülitini erken ve agresif tedavi etmek önemlidir. Ayaktaki yaralanmaları iyice temizlemek ve enfeksiyon bulguları açısından izlemek, selülit gelişimini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayak selülitinin yaygın nedenleri, özellikle ayakta dolaşımı zayıf olan veya bağışıklık sisteminde bozulmaya başlayan kişilerde kötü temizlenmiş kesikler ve aşınma, ayak cerrahisi ve kötü hijyen kaynaklıdır. Enfeksiyon bir abseye dönüşebilir, potansiyel olarak ayak kemiklerine kadar ülsere neden olabilir ve hasta için aşırı derecede ağrı yaratabilir. Ayak selüliti enfeksiyonu tedavi edilmezse, aşırı miktarda doku ölümü veya et yiyen bakteri siteye girerse ekstremiteyi kesmek gerekebilir.

Ayak selüliti belirtileri ve tedavisi

Ayak selülitinin kızarıklık, şişme, ağrı ve ısı olarak belirtileri vardır.

Hastalar lenfatik sistemde bakterilerin varlığına ihanet ederek ışıltılı kızarıklık çizgileri görebilirler. Tedavi antibiyotiklerin uygulanmasını, ayağı agresif olarak temizlenmesini ve hastanın dinlenmesini sağlar. Bazı durumlarda, ölü ve hasar görmüş dokuları çıkarmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Pansumanlar ayağa uygulanacak ve ayağı mümkün olduğunca kuru ve sağlıklı tutmak için düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor.

Ayakta cilt kırıldığında, ne kadar küçük olursa olsun, alan su ile iyice yıkanmalı ve hafif sabun ile temizlenmelidir.

Bu bakteri ve diğer bulaşıcı organizmaları yaradan çıkaracak ve enfeksiyon riskini azaltacaktır. Ayakta bir kesik veya kazıyıcı iltihaplanmaya başlarsa, erken tedavi için bir doktora danışılmalıdır. Tedavi edilmemiş ayak selüliti, kan akışının potansiyel olarak ölümcül bir enfeksiyonu olan septisemiye yol açabilir ve aynı zamanda, bakterilerin kalbe gittiği ve kalp duvarını istila ettiği bakteriyel endokardit gibi durumlarla ilişkili olabilir.

Ayak selülit öyküsü olan insanlar, şişme azaltıp ağrıların bir kısmı ortadan kalkıncaya kadar, iyileşmenin ilk evrelerinde kimi gevşeklik ve zorluklarla karşılaşabilirler. Bağışıklık ve dolaşım koşullarında selüliti yaşayan insanlar gelecekte ayak bakımı konusunda çok dikkatli olmalı, çorapları düzenli olarak değiştirmeli, ayakları sık sık temizleyip kurutmalı ve her gün herhangi bir enflamasyon belirtisi olup olmadığını kontrol etmelidir.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et