Take a fresh look at your lifestyle.

Avcılık Sporunda Kullanılan Silahlar

0

Ata sporumuz olan avcılığın temel aracı olan silah geçmişten günümüze değişiklik gösterse de özü aynı kalmıştır. Yaptığınız sporun kaliteli ve verimli olmasını istiyorsanız, bilinçli bir silah tercihi yapmanız gerekiyor.

Geçmişte ilkel insanların yaşamını sürdürebilmek için kullandıkları bir yöntem olan avcılık, günümüzde popüler spor dallarından biri haline geldi. Zaman içinde belirli kurallara bağlanan avcılık sporunun kara ve deniz avcılığı olmak üzere iki görünümü bulunuyor. Son zamanlarda ise kara ve deniz avcılığının yanında, su altı avcılığı da avcılığa gönül verenlerin büyük ilgisini çekiyor.Avcılık sporu geçmişten günümüze teknik anlamda değişikliğe uğrasa da, av araçlarının özünde aynı kaldığı söylenebilir.

Eğer avınızı canlı olarak yakalamak istiyorsanız, ip ve kement gibi araçları kullanabilirsiniz. Yaralayarak ya da öldürme yolu ile yakalamak istiyorsanız, mızrak, ok, yay ve son dönemde en çok kullanılan araç olan tüfeği tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda size eşlik edecek bir araç arıyorsanız, eğitilmiş hayvanlardan yardım alabilirsiniz. Kuşkusuz avcılıkta yardımınıza ilk koşacak hayvan, eğitilmiş bir köpek olacaktır.
Avcılığın temel aracı silah olduğundan, bu sporun kalitesinin ve veriminin artması için silah seçimi büyük önem taşır. Günümüzde avcılık denildiğinde akla ilk gelen araç tüfektir. Av tüfeklerini kabaca yarı otomatik, pompalı, çifteler ve yivli silahlar olmak üzere dört ayrı kategoriye ayırabiliriz.

Yarı otomatik tüfekler şu an ülkemizde en yaygın olarak kullanılan çeşittir.Koruma seviyesinin yüksek olması, yarı otomatik olması, yüksek atım sayısının olması gibi nedenler, tüfeğin yaygın olarak kullanılmasını sağlar. Her ne kadar avantajları olsa da, fazla mermi harcaması ve ağır olması bu tüfeğin dezavantajlı yönleridir.
Genellikle kısa namlulu olarak bulunan pompalı tüfekler, iyi derecede yakın savunma silahı olması, tutukluk yapma ihtimalinin az olması ve diğer sınıflarının içinde en hesaplısı olması nedeniyle avantajlıdır. Yine de boşaltma-doldurma hareketi belli bir pratiği gerektirdiğinden, seri atış yapmak istiyorsanız özel çalışma yapmanızı gerektirebilir. Aynı zamanda ağır ve hantal bir görüntüsü olduğundan, sportif görünümünüze uyum sağlamayabilir.
Çifteler nostaljik açıdan en eski av silahı olma özelliği taşımaktadır. Eğer el emeği sizin için önemli ise, yapımı el emeği, incelik ve iyi işçilik gerektiren çifteler size en uygun av silahı olabilir. Dünyanın en popüler av silahını merak ediyorsanız, bu silahın el emeği göz nuru olan çifteler olduğunu bilmelisiniz.
Uzak mesafeli ve büyük ava ilgi duyuyorsanız, silah tercihinizi yivli silahlardan yana yapmalısınız. Duran hedeflerde daha etkili olan yivli silahların yarı otomatik ya da pompalı seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda avcılıkta kullanılan silahlar hakkında bilgiler verdik. Rastgele…

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et