Take a fresh look at your lifestyle.

Avcılık Nedir? Avlanma Çeşitleri Nelerdir?

0

Avcılık Nedir?

Avcılık insanoğlunun ilk günlerinden günümüze kadar devam eden faaliyetler arasında yer alarak hala günümüzde aktif olarak devam eden bir spor dalı haline gelmiştir. İnsanlığın ilk dönemlerinde avlanmak için kullanılan ok, sopa, mızrak ya da taş gibi malzemeler kullanılırken, günümüzde teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesi sayesinde farklı bir boyuta taşınarak avcılığın bir spor dalı haline gelmesi sağlanmıştır. Uzun ya da kısa mesafeler fark etmeksizin teknoloji sayesinde kullanılan silahlar yardımıyla hayvanlar karşısında insanoğlu çok üstün bir hale gelmiştir. Avcılık nedir sorusu günümüzde farklı bir boyut kazanmıştır.

Avcılık, Türkiye İdman Cemiyetleri bünyesinde 1923 yılında resmi olarak kurulmuştur. Ancak 1939 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde ‘Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’ olarak günümüze kadar devam etti. Ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine girildikten sonra avcılık için pek çok kural ve dikkat edilmesi gereken kurallar da getirildi. Bu kuralların en önemlisi ise av sezonu gelmeden önce hiçbir şekilde avcılığın yasak olmasıdır.

Av sezonu, avcılar tarafından avlanacak olan hayvanların üreyerek çoğalmasını ve üreme sonucunda dünyaya gelen yavruların büyümesini tamamlanması süresine verilen isimdir. Av sezonu sayesinde vahşi yaşamda bulunan hayvanların nesillerinin tükenmesini önlemek ve vahşi yaşamda bulunan düzenin bozulmasını önlemek amacıyla av sezonları belirlenmiştir. Buna göre av sezonu Ağustos ayının 3. Haftasından başlayarak Şubat ayının 4. Haftalarında son bulmaktadır.

Nehir avcılığında ise Mart ayının 3. Haftasında başlar ve Nisan ayının son haftasında avcılık sezonu biter. Deniz avcılığında ise avlanma sezonu Eylül ve Nisan aylarında avcılık sezonu başlar ve biter. Vahşi doğada hayvanların neslinin tükenmesini önlemek ve bu hayvanların nesillerini devam ettirebilmesi için av sezonlarının dışında kesinlikle avcılık yapılmamalıdır.

Avlanma Çeşitleri Nelerdir?

  1. Sürek Avı: Sürek avı, birden fazla avcının bir araya gelerek bir hayvanı avlamak için birlikte hareket ederek yaptığı aktiviteye verilen isimdir. Bu avlanma çeşidinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise yer-yön tayini, iyi bir nişan alma ve doğada hayatta kalma başarısını göstermek gerekiyor. Bu nedenle ava giderken avlanmamak için oldukça dikkatli ve planlı bir şekilde hareket etmek gerekiyor.
  2. Bek Avı: Bir hayvanı avlamak için uzun süre beklemenin ardından yapılan avlanma çeşidine verilen isimdir. Bek avı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında ise oldukça başarılı bir şekilde yapılan kamuflaj ve uzun süre sabırla bekleme işlemidir. Bek avında, uzun süre bekleyeceğiniz bölgeyi, kamuflajınızı ve avcılıkta kullanacağınız malzemeleri en doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Aksi durumlarda uzun süre beklemenin boşa çıkacağından emin olabilirsiniz. Bu avlanma şekliyle birden farklı canlı hayvanı avlama şansınız bulunuyor.
  3. Arama Avı: Bu avlanma çeşidi ise genellikle gündüz yapılan bir avlanma çeşididir. Bu avlanma çeşidinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar ise av yapacak olan kişinin nerede avlanacağı ve av yapabilmek için gereken süreyi göz önünde bulundurarak buna göre hareket etmesi gerekiyor. Kısacası bu avlanma çeşidinde önemli husus ise sabırlı ve dikkatli olmak gerekiyor.
avlanma çeşitleri
Sürek Avı

Avcılık Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Avcılık yapacak kişinin avcılık yapmadan önce eğitimini tamamlaması ve avcılık sertifikasını almış olması gerekmektedir. Ayrıca avcılık malzemeleri, silah konularında bilgi sahibi olması gerekiyor.
  • Avcılık yapacak kişinin kesinlikle av sezonunda av yapması ve av sezonunda açık olan av hayvanlarını avlaması gerekir. Av sezonu dışında gerçekleştirilen avcılık doğaya ve insanlığa karşı yapılmış çok ciddi bir suç olduğunun unutulmaması gerekir.
  • Avcılık sporunun sadece hayvanları öldürmek olmadığının, vahşi hayvanlara ve doğaya karşı ciddi bir sorumluluk ve saygı çerçevesinde olduğunu ve geçmişten günümüze kadar yaşamını sürdüren hayvanlara karşı saygılı olunmalıdır. Bu nedenle av sezonları dışında yapılan avlar ve gelişi güzel öldürülen canlı hayvanların vahşi yaşamı ve doğayı olumsuz etkileyeceğinin unutulmaması gerektiği bilinmelidir.

Türkiye’de En Fazla Tercih Edilen Av Bölgeleri Hangileridir?

Av sezonunda avlanma yapmadan önce doğru bir şekilde verim alınması için avcıların nerede av yapacaklarını bilmeleri oldukça önemlidir. Ülkemizde avcılık sporunu yerine getirmek isteyen avcıların hangi bölgede avlanma yapmak isteyeceğine önceden karar vermesi gerekir. Buna göre avlanma yapmak için göç halinde olan hayvanları avlamak isteyen avcıların ülkemizin batı bölgelerini tercih etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ülkemizde yaşayan vahşi hayvanları avlamak isteyen avcılar ise yerleşim yerlerinden uzak ve kırsal alanların olduğu bölgelerde av yapmak avcılar için en doğru alanlar olacaktır. Kırsal alanlar genelde en verim alınan avlanma bölgeleri olarak bilinmektedir.

Av Hayvanları Kaç Kategoriye Ayrılır?

  1. Üveyik, tahtalı, kaya güvercini ve bıldırcın
  2. Tavşan, bağırtla, kum kekliği, keklik ve kıkırlık
  3. Ördekgiller, bekasin, tilki, karatavuk, kazgiller, su çullukları, sakarmeke, sansar

Ayrıca ülkemizde genellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde yabani domuz avcılığı da yapılmaktadır. Bu resmi bir yol olmamasına rağmen bölgede yaşayan çiftçiler ve arıcılıkla uğraşanlar için mahsullerine zarar vermemeleri için yabani domuz avı da yapılmaktadır.

Avcılık sporunda kullanılan silahlar hakkındaki içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et