Take a fresh look at your lifestyle.

Araç Kasko Değeri Nedir Nasıl Hesaplanır?

0

Gündelik hayatta kullanmış olduğumuz araçlara ait çeşitli tedbirleri kişiler alır. Elbette bu tedbirlerin başında ise özel olarak araçlara yaptırılan kaskolar yer tutar.
Bir aracın kasko değerinin hangi standartlara göre hesaplandığı ise birçok kişi tarafından bilinmez. Bu kapsamda araç kasko fiyatlarının belirlenme kriterleri belirli ölçüler dahilinde yapılır.

Araç Kasko Değeri Nedir?

Sürekli olarak binilen binek otomobile veya motorlu taşıtlar için düzenlenen ve kapsamı tamamen kişinin talebi ile şekillense de genelde belirli çerçeveler içerisinde kasko imkanı tanınır.
Bu kasko bedelleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından düzenlenen ve her yıl güncellenen değerler baz alınarak fiyatlandırılır. Bu kapsamda değerlendirmelerde çeşitli unsurlar da kasko fiyatına dahil edilir.

Özel Kasko Kapsamı Nelerden Oluşur?

Genel çerçevede düzenlenen kasko politikası insanların araçlarına veya başka bir araç tarafından zarar verilmesi gibi birçok teminatın tamamen maddi yükümlülüğünün kasko sigortası şirketi tarafından karşılanmasına kasko denilir.
Bu kapsamda özellikle belirlenen hususlar dışarısında kişinin talebi ile ekstra korumalar ve güvenceler de kasko kapsamına alınabilir.
Bu tamamen kişinin tercihi ile doğru orantılıdır. Genelde standart olarak verilen kasko sigortasında çalınma, kaza ve yangın gibi risklerin teminat altına alınması ile sağlanır.
Buna kişi isterse terör olayları, deprem veya doğal afetler gibi birçok hususu da kapsam içerisine alarak kasko poliçesi oluşturabilir.

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Birçok kullanıcı kasko yaptırırken aracın modeline veya yaşına göre kasko poliçesi fiyatı belirlenir. Bu aracın kaza yapma imkanı gibi birçok hususu araştırarak ona uygun olan bedeli belirler. Buda kasko bedelinin belirlenmesinde dikkat edilen hususlardır.

Kasko Poliçe İndirim Türleri Nelerdir?

Birçok insan kasko yaptırdıktan sonra 1 yıl içerisinde herhangi bir şekilde kazaya karışmaz ise o kişi için düzenlenen hasarsızlık indirimine tabii olur. Bu indirim oranı ise zamanla %65 e kadar varan oranlarda indirim olarak kasko fiyatını aşağı yönlü düşürür.

Araç Sahibinin Yaşı ve Durumu

Araçlara düzenlenen kasko bedellerinin oluşturulmasında özellikle ruhsat sahibi kişinin yaşı, mesleği ve yaşamış olduğu şehir gibi birçok husus risk kapsamında değerlendirmeye alınarak kasko bedellerinin oluşturulmasında baz alınır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et