Take a fresh look at your lifestyle.

Amasra Gezilecek Yerler

0

Amasra Gezilecek Yerler

3000 yıllık bir tarihe sahip Amasra, eşsiz doğası ve görülmesi gereken tarihi eserleri ile görmeniz gereken Bartın ilinin bir ilçesi. Önceden ziyaret ettiğim Amasra’yı ziyaret etmeyi düşünenler için bir rehber olsun diye anlatıyorum.

1. Amasra Müzesi

Amasra’yı ziyaret etme fikriniz var ise Amasra Müzesi gezilecek yerler konusunda ilk sıraya koymanız gerek. 1955 yılı içerisinde Amasra Belediye binası içerisinde falliyete başlayan müze ilçenin tarihine ışık tutmakta. Müze şuanda kendi binasında hizmet verirken Roma, Bizans ve Ceneviz döneminden eserlerinin yanında Osmanlı döneminden eserlerde sergileniyor.

2.Amasra Kalesi
Bizans hakimiyetinin sürdüğü sıralarda yapılan Amasra Kalesi iki parça üzerinden oluşuyor. Birisi Boztepe üzerinde yer alan “Sormagir” diğeri ise Amasra içerisinde yer alan “Zindan”. Kalenin inşasının devamında Osmanlı himayesine giren bölge günümüzde gezginler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Kalenin bir bölümü Fatih Sultan Mehmet dönemi içerisinde camiye çevrildiği için içerisinde yer alan dini yapıda ekstra bir güzellik katıyor.

3. Gürcüoluk Mağarası
Doğal bir güzelliğe sahip Gürcüoluk Mağarası, ilçenin merkezine yaklaşık on iki kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yataylamasına ilerleyen mağara tam olarak 159 metre uzunluğa ve 36 adet odaya sahip. Güvenli alanlar ve ışıklandırma sayesinde yürüyüş yapabileceğiniz mağara içerisinde org desenli duvarlar ve damla taşlar büyük ilgi çekiyor. Doğal yapılar dikkatini çeken kişiler için kesinlikle ziyaret edilmesini önerdiğim bir nokta.

4. Çekiciler Çarşısı

Amasra ziyaretinizden hatıra ile ayrılmak istiyorsanız veya sevdiklerinize hediyeler almak istiyorsanız ziyaret etmenizi önerdiğim nokta Çekiciler Çarşısı olacaktır. Ağaç oymacılığı kültürünü devam ettirmeye çalışan esnaf el emeği ürünlerini yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyor. Kültürel değerlerin hala devam ettiğini görmek ve yerel halka destek olmak için ziyaret edebileceğiniz bu çarşı içerisinde özgün nitelikli yazılar, resimler ve figürleri bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et