Take a fresh look at your lifestyle.

Aliexpress Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

0

Bu içeriğimizde Aliexpress Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır, Nelere dikkat etmeniz gerek, ve gümrük ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Globalleşen dünya ticaretinin en önemli markalarından birisi de şüphesiz Aliexpress’tir. Dünyanın her bir yanına perakende satış yapan bu firma Çin menşeili olup The Alibaba Group bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. İrili ufaklı pek çok işletmeyi bünyesinde barındıran bu platform ilginçtir ki Çin içerisindeki müşterilere satış yapmamaktadır.

Aliexpress Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır

Uluslararası faaliyet gösteren Aliexpress Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır sorusu hemen ilk akla gelen soruların başında gelmektedir. Diğer uluslararası işlem yapan satış sitelerinden en büyük farklı kendi ürünlerinin olmamasıdır. Tamamen 3. Parti işletmelerin ve satıcıların mağaza şeklinde ürünlerini satması şeklinde bir sistemde ilerlemektedir.

Aliexpress Türkiye için de en çok tercih edilen bir seçenek olarak göze çarpmaktadır. Bünyesinde her türlü ürünün bulunduğu bu siteden alışveriş yaparken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle her alışveriş sitesinde olduğu gibi buradan da hesap oluşturulması gerekmektedir.

Kullanıcı hesabı oluşturmak oldukça basit işlem adımlarından oluşmaktadır. İlgili alanları doldurduktan sonra girdiğiniz eposta adresinize doğrulama bağlantısı gelmektedir. O bağlantıyı kullanarak artık aliexpress’ten alışveriş yapanlar kervanında kendinize yer bulabilirsiniz.

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

 

aliexpress ile üye olarak sipariş verme
aliexpress kayıt

Sitede alışveriş yapmak son derece basit olup klasik sepete ekleme mantığı üzerinden yapılmaktadır. Son derece başarılı arama algoritması bulunan sitede, ihtiyaç duyulan bir ürünü birden fazla satıcının mağazasından bulmak mümkündür. Böylelikle alınacak ürünle ilgili yorumlar, detaylı özellikler ve açıklamalar, satıcının ticaret puanı ve alıcıların memnuniyeti gibi tüm detaylar rahatça görebilir.

Bu da alınacak ürün için en uygun satıcıyı bulmaya imkân verecektir.  Böylelikle Aliexpress’ten alışveriş yapmak güvenli mi sorusu da akıllarda kalmayacaktır. Nadiren de olsa satıcılardan kaynaklı bazı problemlerle karşılaşılsa da buradan alışveriş yapmak gayet güvenlidir denilebilir.

Aliexpress’ten Alışveriş Yapanlar

Siteden ürün alışverişi yapmanın son derece kolay olduğundan bahsedilmişti. Aliexpress’ten alışveriş yapanlar tekrar ihtiyaç duyduklarında burayı tercih etmekten geri durmayacaklardır. Hem kolaylığı hem güvenli olmasının yanı sıra çoğu zaman indirim kuponları da dağıttığı için sıkça tercih edilmektedir.  Zaten ilk üyelik hesabı açıldığında otomatikten bir indirim kuponu anında hesaba tanımlanmaktadır.

Aliexpress Üzerinden Alışveriş Yapmak 2021

Aliexpress’ten alışveriş yapmak 2021 yılında dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en sık tercih edilen online alışveriş kanallarından birisi olmuştur. İstenilen her türlü ürünü birden fazla çeşidiyle rahatça bulabilmek, ürünler hakkında sorular sorup hızlı cevaplar alabilmek, satıcılarla olası anlaşmazlıklarda doğrudan Aliexpress ile muhatap olarak çözüme gidebilmek ve ucuz olması gibi pek çok sebepler bu siteyi oldukça cazip kılmaktadır.

Aliexpress Alışveriş Yapmak Gümrük Meselesi

Yakın bir zamana kadar site üzerinden herhangi bir gümrük vergisi ödemeden birçok ürün satın alınabiliyordu. Şimdi ise Aliexpress alışveriş yapmak gümrük vergisine tabi tutulmaktadır. Buna rağmen hala son derece cazip bir site olarak sıkça tercih edilmeye devam etmektedir.

Bu vergilendirme sadece Aliexpress için olmayıp Avrupa Birliği ülkelerinin haricinde gelen her ürünlerden alınan ortalama %20 oranında bir bedeldir. Ayrıca 8 ₺ gümrük sunum vergisi ve 0,8 ₺ damga pulu vergisi ödemek gerekmektedir.

Bu vergilendirme ürün başına olmayıp 30 kg ye kadar olan tek kargoya mahsustur. 30 kg üzeri alışverişlerde ise ticari kanuna göre vergilendirmeye tabi tutulmaktadır.

Aliexpress Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz eğer bu içerik de ilginizi çekebilir > Gmail de Gönderilen Mail Nasıl Geri Çekilir

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et