Take a fresh look at your lifestyle.

2021 Google Haritalar mı, Yandex Haritalar mı Daha İyi?

0

2021 Google Haritalar mı Yandex Haritalar mı Daha İyi?

Güncel hayatta hepimiz haritaları sıklıkla kullanmaktayız. Kimimiz aradığımız restorana giderken, gömlek almak için gideceğimiz mağazayı ziyaret ederken veya arkadaşınızla buluşmaya giderler haritalar uygulamalarını kullanmaktayız. Bazı kişilerin tercihi Google Haritalar uygulaması olurken, bazılarımızın tercihi de Yandex Haritalar uygulaması olmaktadır. İndirilme sayısına göre google haritalar, yandex haritalardan bir adım önde yer almaktadır. Ayrıca google haritalar servisi kullanıcılardan 5 üzerinden 4.1 oy almışken, yandexin oy ortalama 4.4’tür. Aslında haritayı tercih ederken, hangi amaçla kullandığımızı iyi belirlememiz gerekiyor. Google haritalar mı daha iyi yoksa yandex haritalar mı daha iyi buna karar vermek sizin elinizde.

 

Google Haritalar

Google geliştirmiş olduğu haritalar uygulamasında kendini ispatlamış bir harita uygulamasıdır. Tabiki kendini ispatlamış olması bazı eksikliklerinin olmadığı anlamına gelmez. Dilerseniz Google Haritalar hakkında pozitif ve negatif yönleri sizlerle paylaşalım. Google Haritalar uygulamasına android cihaz kullanıyorsanız Google Play Store’den, iOS cihaz kullanıyorsanız ise App Store’den indirebilir ve kurabilirsiniz. Google haritalar’da yaya, bisiklet, toplu taşıma, araba ve uçuş için yol tarifi almak mümkündür.

Google - Yandex Haritalar
Google – Yandex Haritalar

Google haritaların artıları

 • Yaya olarak adres ve güzergah aramalarında daha net sonuçlar verir.
 • Toplu taşıma araçları, bu araçların hareket noktaları ve durakları konusunda daha net bilgiler içerir.
 • Arkaplanda onay vermiş iseniz sizi takip eder ve gerekli raporları oluşturur.
 • Google haritaları internet kullanmadan kullanmak mümkündür. İnternetin çekmediği yerlerde kullanıcıların işini kolaylaştıracak bir özelliktir.
 • Android ve iOS yüklü cihazlarda işletim sistemiyle senkronize olmasından dolayı bir adım öne geçmektedir. Senkronize olması ve takip kolaylığı çoğu alanda kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse çocuk ve genç yaştaki kişilerin haritalar üzerinden konum takibi yapılabilmektedir.
 • Yol tarifi sırasında istenilen noktaya ekstradan durak noktası ekleyebilir ve rotanızı buna göre dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.
 • Aşırı trafik olan bir şehirde yaşayanlar için çok büyük kolaylık olan bu özelliği sizinle paylaşmak istiyorum. Herhangi bir rota oluşturulduğunda trafik durumu kırmızı renk ile gösteriyor ise sizlere alternatif rotalar sorar ve güzergahını değiştirmenizi önerir.
 • İçerisinde trafik durumu hakkında bilgi verir ve çeşitli alternatif güzergahlar için sizi uyarır.
 • Haritada gezinirken uydu, harita ve karma hibrit modlar arasında geçişler çok kolaydır.

Google haritaların eksileri

 

 • Bazı durumlarda uygulama GPS bağlantısını kopararak, sadece internet üzerinden işlem yapmaya çalışıyor. Bu durum çoğu kullanıcı için eksi bir popülarite oluşturuyor.

Yandex Haritalar

Yandex, rus merkezli bir firmanın geliştirmiş olduğu ve Google’a rakip olarak doğan bir teknoloji şirketidir.Yandex Haritalar uygulamasını, android kullanıcıları Google Play Store’den, iPhone kullanıcıları App Store’den ulaşabilir ve yükleyebilirsiniz. Ayrıca masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları ise web tarayıcılarında Yandex Haritalar araması yaparak ulaşabilirler. Yandex’te yaya, bisiklet yolu, toplu taşıma ve arabalar için konum ve yol tarifi alınabilmektedir.

Google - Yandex Haritalar
Google – Yandex Haritalar

Yandex haritaların artıları

 • Yandex haritaların en büyük artısından bir tanesi haritalar kısmında seçilen güzergah için trafik durumuna yer vermesidir. Haritalar kısmına trafiğin durumu kırmızı, sarı ve yeşil renklerde gösterilmektedir. Kırmızı renkli kısımlarda trafik çok yoğun, sarı renkli kısımlarda trafik orta derecede yoğunlukta ve yeşil renkli kısımlarda ise trafiğin açık ve az yoğun olduğu kullanıcılara iletilmektedir.
 • Haritalara girdikten sonra kafe, restoran, eczane, hastane, postane, güzellik merkezi, benzin istasyonu, otel, veteriner kliniği, spor salonu ve araba servisi gibi butonlar kullanılarak en yakındaki işletmelere ulaşmak çok kolaydır.

 

Yandex haritaların eksileri

 • Yandex haritalar google haritalara göre daha nadir güncellenmektedir.
 • Uçuş rotalarından güzergah ve yol tarifi ayarlaması yapılamamaktadır.
 • Yol tarifi alırken güzergah aralarına ekleme yapılması çok zordur.
 • Haritada gezinirken uydu, harita ve karma hibrit modlar arasında geçişler çok zordur.

Ayrıca Kaybolan Cep Telefonu Nasıl Bulunur? yazıyı da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et