Take a fresh look at your lifestyle.

2021 Gmail Yetkilendirme Nasıl Yapılır?

0

2021 Gmail Yetkilendirme Nasıl Yapılır?

2021 Gmail Yetkilendirme Nasıl Yapılır?
2021 Gmail Yetkilendirme Nasıl Yapılır?

Google servislerinden olan Gmail için yetkilendirme yapmak oldukça basittir. Fakat bu işlemin güvenlik açısından sakıncalı olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Bu işlemin ardından, gmail hesabınızda yetki verdiğiniz kişi e-postaları okuyabilir, silebilir ve yeni bir e-posta gönderebilir. Bu durumu göze alarak yetkilendirme yapmak gerekir.

 

Yetkili kullanıcı ekleme ve silme

Gmail hesabınızda e-posta gönderme, okuma ve silme yetkisine sahip kullanıcı hesaplarını çok rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Bu özellik genelde ortak kullanımda olan şirket hesapları ve ortak çalışma grupları için kullanılır. Bir ekip yönetiyorsanız ve tek bir e-posta adresi üzerinden işlem yapmak istiyorsanız bu özellik tam size göredir. Yetki verme işleminin şirket ve okul hesapları için 25 kullanıcı, kişisel hesaplar için ise 10 kişiyle sınırlı olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

Yetkili kullanıcı ekleme

Gmail hesabınız için yetkili kullanıcı eklemek için öncelikle Gmail hesabında oturum açmanız gerekmektedir. Daha sonra ise ayarlar – diğer ayarlar – hesaplar ve içe aktarma işlemleri sekmelerini takip etmeniz gerekecektir.

Bu adımdan sonra “ Hesabınıza erişim izni verin” sekmesi altından başka bir hesap ekle seçeneğiyle yetkili bir hesap ekleyebilirsiniz. Bu kısımda ayrıca diğer kullanıcılar tarafından okunduğunda okunmuş say veya diğer kullanıcılar e-posta okuması gerçekleştirme bile orjinal mail kutusunda okunmamış olarak göster gibi özellikleri belirleyebilirsiniz. Hesap ekleme linkine giriş yapıldığında sizlerden yetkili olacak kişi için bir e-posta adresi girmeniz istenecektir. Bu e-posta adresini girdikten sonra belirlediğiniz kullanıcıya bir onay maili gönderilecektir. Bu onay mailinin onaylaması için 1 hafta süre vardır. 1 hafta içerisinde onaylanmayan eklenmiş hesaplar aktif edilmeyecektir.

Yetkili kullanıcı silme

Gmail hesabı için yetkili bir kullanıcı eklediniz ve silme işlemi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Bunun için öncelikle Gmail hesabında oturum açmanız ve ayarlar kısmını ziyaret etmeniz gerekiyor. Daha sonra ise hesaplar ve içe aktarma işlemi sekmesi altından hesabınıza erişim izni verilmiş kullanıcıları görebilirsiniz. Bu kısımda yetki verilmiş e-posta adresi yanında sil butonu oluşacaktır. Sil butonuna giriş yaparak bahsi geçen hesabı dilediğiniz gibi silebilirsiniz. Silme işleminin ardından bu kullanıcının yetkisi elinden alınacağı için bir daha siz tekrar ekleyene kadar e-postalarına erişemez duruma gelecektir.

 

Yetki verilen kullanıcı hangi işlemleri yapabilir?

Gmail hesabınız için yetki verdiğiniz kullanıcı hangi işlemleri yapabilir, şifremi değiştirebilir mi? gibi sorular yetki verdikten sonra aklına gelecektir. Öncelikle yetki verdiğiniz kullanıcı sadece gelen e-postaları okuyabilir, gelen e-postaları yanıtlayabilir, yeni e-posta gönderebilir ve mevcutta gelmiş e-postalar için silme işlemi gerçekleştirebilir. Yetkili kullanıcı e-postayı yanıtladığında bu kişinin e-postaya gönderilen e-postaya eklenecektir. Yetkili kullanıcılar bunun haricinde Gmail hesabınızdaki sohbet sekmesine giremezler ve sohbete katılamazlar. Ayrıca ana hesabın Gmail şifresine ulaşamaz ve değiştiremezler. Bir yetkili kullanıcı atıyorsanız tek ulaşabileceği yetki e-posta okuma, yazma ve gönderme yetkisidir.

Ayrıca Gmail De Gönderilen Mail Nasıl Geri Çekilir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et