Take a fresh look at your lifestyle.

12000 BTU Klima Kaç Metrekare Soğutur?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

12000 BTU Klima Kaç Metrekare Soğutur?

12000 BTU Klima Kaç Metrekare Soğutur?
12000 BTU Klima Kaç Metrekare Soğutur?

12000 BTU Klima Kaç Metrekare Soğutur, sorusu günümüzde en fazla merak edilen klima soruları arasında yer almaktadır. Klimalar, yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığından kurtulmak için imdadımıza yetişen en faydalı ürünler arasındadır. Aynı zaman da kışın soğuğundan kurtulmak ve ısınmak için hayatımızın en önemli parçası haline gelir. Klima almadan önce kaç metrekare soğutacağı ve kaç metre kare ısıtacağı hakkında merak ederiz. Bu nedenle bu soruların karşılığına en uygun ve en kaliteli klimayı almayı tercih ederiz. Size bu yazımızda 12.000 BTU klimanın ne kadar yeri soğutup ısıtacağı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

BTU Ne Demek?

BTU kelimesinin İngilizcesi “British Thermal Unit” kelimelerinin kısaltmalarından gelmektedir. Bir litre suyu sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gerekli olan ısı miktarıdır. Klimalarda genellikle BTU/h olarak gösterilir. Yani klimaların bir saatte bölgedeki ısı miktarını göstermek amacıyla BTU kelimesi kullanılır. Klimalarda yer alan BTU oranının değeri yükseldikçe klimanın ücreti de otomatik olarak yükselmektedir. Ayrıca soğutulacak alanın büyüklüğünde ise bu durumdan farklı birden fazla etken BTU değerlerinin etkilenmesini de sağlamaktadır.

BTU Formül Hesaplama

Klima alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise BTU hesaplamasıdır. BTU hesaplamasını öğrenerek istediğiniz performansı verecek bir klima alabilir ve ihtiyacınıza yönelik kullanabilirsiniz.

Alacağınız klimayı kullanılacak olan bölgenin m2 sini 2,2 ye bölün ve çıkan sonuçla 1.000 çarpın. Kafanızın karışmaması ve daha iyi anlamanız için hemen örneklendirerek anlatalım. 12.000 BTU’nun etki edeceği bir alanın metrekare cinsinden hesaplayarak örneklendirelim.

Formülde bulunan metrekareyi en başa alarak formülü yerleştirielim;

(m2=12.000*2,2/1.000) bu formüle göre örnek bir hesaplama yapalım. Hesabın sonucuna göre 12.000 BTU’luk bir klimanın en fazla ısıtabileceği alan miktarı 26,4 m2 olarak hesaplandı. Bu hesaplama formülünü kullanarak ihtiyacınız olan klimayı alabilirsiniz.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En fazla merak edilen sorunun cevabını verdikten ve ihtiyacınız olan klimayı seçmek için gerek duyulan formülü paylaştıktan sonra klima alırken dikkat edilmesi gereken konuları aktaralım. Klima alırken çoğumuzun gözünden kaçan çok önemli noktalar mevcut. Klimanın kullanılacağı bölge oldukça sıcak ve klimanın takılacağı oda ya da ofis vb. alan gün boyu güneş alıyorsa; klima alırken BTU oranlarında değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Bu nedenle 12.000 BTU klima tercih edecek kişilerin kullanım alanlarının genişliği en fazla 22 m2 olması gerekmektedir. 12.000 BTU ihtiyaçlarını bir hayli karşılayacaktır. Ancak daha büyük bir alan için klima kullanmak isteyenler ise m2 boyutlarına göre 18.000 BTU ya da 24.000 BTU klimalarını tercih etmeleri gerekir. Sizde klima ihtiyacınızın m2 hesabını yaparak ihtiyaç duyulan klimanızı alabilirsiniz. Ancak küçük m2 olan bölgeler için gereksiz büyüklükte BTU almanız size sadece ekstra maliyetten başka bir şey getirmeyecektir.

Ayrıca Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz. 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et