Take a fresh look at your lifestyle.

12000 BTU Klima Kaç Metrekare Soğutur – Isıtır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

12000 BTU klima kaç metrekare soğutur, 12000 BTU klima kaç metrekare ısıtır konumuza hoş geldiniz. Yazımızda sizlere 12000 BTU klima hakkında merak ettiğiniz tüm soruları elimizden geldiğince cevaplandırmaya çalışacağız. 

Klimalar günümüzde eskiye nazaran oldukça popüler olmaya başlayan teknolojik aletler arasında yer almaktadır. Klima alırken çoğu kişinin aklına takılan sorulardan biri, klimanın kaç BTU gücünde olması gerektiğidir. Bu soruyu daha sonra hangi markayı almalıyım ve benzeri türdeki sorular takip etmektedir. 

Piyasada en çok satılan ve çoğu kişi tarafından tercih edilen klimalar genellikle 12000 BTU gücündedir. Bu güçteki klimalar genellikle tek odayı soğutup ısıtmada etkili olmaktadır. Bunu sizlerde şöyle hesaplayabilirsiniz. 

Klima Oda Soğutup Isıtma Hesabı

Klimanın kaç m2 odayı soğutup veya ısıta bildiği hesaplamaya bilmek için, ilk olarak klimayı kuracağınız odanın metre karesini bilmemiz gerekmektedir. Hesaplama formülü  işe şu şekildedir. 

  • m2 = 12000 X 2.2 / 1000 ( m2 eşittir, on iki bin çarpı iki nokta 2 bölüm bin )
  • Hesaplamaya göre çıkan sonucumuz 26,4
  • Bu hesaba göre 12000 BTU gücünde bir klima 26,4 metre kara odayı hem ısıtıp hemde soğuta bilmektedir. 

Odanızın metre karesini öğrenerek, 12000 BTU gücündeki klimanın işinize yarayıp yaramadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. 

Piyasada diğer bir yaygın olarak kullanılan klimalar ise 9000 BTU gücünde olanlarıdır. Bu klimalar genellikle daha küçük ortamları soğutma ve ısıtma işleminde etkili olmaktadır. Bu klimalarında hesabı yukarıdaki ile aynı yapılmaktadır. 

  • m2 = 9000 X 2.2 / 100 formülü
  • Bu formüle göre hesaplama yapıldığında 9000 BTU gücünde klima 19,8 metre kare alanı soğutup ısıta bilmektedir. 

Klima Kullanımında Dikkat Edilmesini Gerekenler

Klimaya kuracağınız odanın ve klimayı kullandığınız bölgenin, klimanın gücünü etkileme faktörü oldukça yüksektir. Sürekli güneşe maruz kalan odalarda, klimanız odanızın metre karesine uygun olsa dahi, istediği performansı göstermekte sıkıntı yaşayacaktır. 

Aynı şekilde bulunduğunuz ilin hava şartları da klimaların gücünü etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Örneğin 12000 BTU gücünde bir klima Bursa’da 25 metre kare odada oldukça etkili performans sergilerken, Adana’da aynı klima aynı metre karede odada, aynı performansı sergileyemeyecektir. 

Oldukça sıcak veya soğuk iklimlerde daha güçlü klimayı tercih etmeniz gerekecektir. Ülkemiz aşırı sıcak veya aşırı soğuk illerinde, soğutma ve ısıtma görevinde etkili sonuç alabilmek için 18000 BTU gücünde klimaları tercih etmenizi öneririz. 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et